یک پایگاه خبری عربی، مشارکت و نظارت فرماندهان نظامی آمریکا و انگلیس در رزمایش اخیر نیروهای "سپرجزیره" در خاک امارات و میزان هماهنگی میان اعضای ائتلاف ضد‌ ایرانی در منطقه را بررسی کرد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "نهرین نت"، یک منبع آگاه در حوزه خلیج فارس گفت که رزمایش‌های گسترده نیروهای "سپر جزیره" با مشارکت بخش عمده‌ای از نیروهای اماراتی با سلاح‌های مختلف طی دو روز با نام "جزر الوفاء" برگزار شد، بسیار قابل توجه است و به منظور برخورد با انواع اسلحه مورد استفاده ایران در منطقه خلیج فارس صورت گرفت.

وی افزود که این اقدام بیانگر این موضوع است که هدف از انجام این رزمایش‌ها آمادگی برای هرگونه رویارویی احتمالی میان دو طرف است.

این منبع آگاه نزدیک به ارتش امارات گفت: این رزمایش‌ها با مشارکت نیروهای نظامی آمریکایی فعال در منطقه و برخی از مستشاران نظامی انگلیسی حاضر در نیروهای امارات در دو بخش دریایی و پدافند هوایی انجام شد و بیانگر هماهنگی گسترده آمریکایی و انگلیسی با نیروهای اماراتی و نیروهای سپر جزیره است. بویژه اینکه هر دو کشور انگلیس و آمریکا در آب‌های خلیج [فارس] دارای چندین ناو هستند. در سایه تیرگی روابط جمهوری اسلامی ایران و آمریکا و تهدیدهای تهران به بستن تنگه هرمز در صورتی که به تاسیسات هسته‌ای و حیاتی آن تجاوزی شود، تنها آمریکا در این آبها، ده‌ها ناو جنگی دارد.

این منبع تاکید کرد: مشارکت افسران آمریکایی و انگلیسی در نظارت بر این رزمایش‌ها یک اقدام نگران‌کننده است و به منزله تشدید اقدامات امنیتی و نظامی علیه ایران با پیشتازی امارات و نیروهای سپرجزیره است. این مانورها همچنین بیانگر ائتلاف نظامی میان امارات و دشمنان ایران از جمله آمریکا و انگلیس است و این امر شک و تردید ایرانی‌ها درباره ابعاد نقش امارات و نیروهای سپر جزیره در توسعه همکاری‌ها و هماهنگی‌ها با دولت‌هایی که به هیچ وجه خصومت خود با ایران را مخفی نمی‌کنند، بر می‌انگیزد.

ناظران سیاسی درباره پیام‌های نگران‌کننده این مانورها علیه ایران به عنوان همسایه‌ای توانمند و مقتدر در بخش نظامی هشدار می‌دهد بویژه اینکه همزمان با این رزمایش‌ها، امارات با استقرار ۲۰۰ فروند جنگنده آمریکایی از نوع اف ۲۲ در پایگاه "الظفرهٔ" در فاصله ۲۰۰ کیلومتری اراضی ایرانی موافقت کرده است.

یکشنبه و دوشنبه گذشته، سواحل، جزایر و آبهای منطقه‌ای امارات شاهد رزمایش‌های دریایی، هوایی و زمینی نیروهای امارات و نیروهای سپر جزیره بدون استفاده از آتش بود.