وزیر امور خارجه آمریکا از دولت اوکراین خواست تا سریعا شرایط ملاقات سفیر این کشور با "یولیا تیموشنکو" که ظاهرا در زندان با وی برخورد نامناسب شده را فراهم کنند.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی «لنتا»، "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه آمریکا اول ماه مه از دولت اوکراین خواست تا سریعا امکان ملاقات سفیر ایالات متحده با "یولیا تیموشنکو" نخست وزیر سابق اوکراین که در زندان زنان شهر خارکوف نگهداری می‌شود را فراهم کنند.

به گفته کلینتون، آمریکا بشدت نگران نحوه برخورد دولت اوکراین با سیاستمداران مخالف است و از آنها تقاضا می‌کند تا امکان دسترسی آنها به امکانات درمانی ضروری را فراهم کند.

وزیر خارجه آمریکا افزود، تصاویر مربوط به کبودی‌های بدن تیموشنکو که توسط مدافعان حقوق بشر منتشر شده، شرایط نگهداری وی در زندان را بشدت زیر سئوال می‌برد.

کلینتون همچنین گفت که دولت آمریکا از مقامات کی‌یف سئوالاتی در رابطه با دیگر اعضای دولت سابق اوکراین که دستگیر شده و در زندان بسر می‌برند، دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین از دولت اوکراین خواست تا شرایط آزادی همه این افراد را فراهم کند.

همانطور که رسانه‌های گروهی پیش از این اعلام کردند، تیموشنکو اعلام کرده است که در زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بعنوان مدرک سخنان خود عکسهایی از کبودی‌هایی بدن را انتشار داده است. مقامات زندان خارکوف که تیموشنکو در آنجا زندانی است این اطلاعات را شدیدا تکذیب کرده‌‌اند.

پیش از این هم برخی رهبران کشورهای اروپایی خواستار تحریم بازی‌های جام فوتبال قهرمانی اروپا که قرار است بطور مشترک در اوکراین و لهستان برگزار گردد، شده بودند.