دولت لیبی در نامه‌ای رسمی به دادگاه بین‌‌المللی مراتب اعتراض خود را به درخواست این دادگاه برای تحویل گرفتن سیف الاسلام قذافی فرزند دیکتاتور معدوم این کشور اعلام و تاکید کرد سیف الاسلام در لیبی محاکمه می‌شود.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، دولت لیبی به ریاست "عبدالرحیم الکیب" به عدم صلاحیت دادگاه جنایی بین‌المللی در محاکمه سیف الاسلام القذافی اعتراض کرد.

وکلای دولت لیبی در سندی برای دادگاه جنایی بین‌المللی که متن آن منتشر شده آورده است دولت لیبی از دادگاه جنایی بین‌المللی می‌خواهد که درخواست خود از مقامات لیبی برای تحوبل دادن سیف الاسلام را لغو کند.

دادگاه جنایی بین‌المللی در ۱۵ فوریه ۲۰۱۱ و در جریان سرکوب انقلاب لیبی قرار بازداشت سیف الاسلام قذافی فرزند ۳۹ ساله دیکتاتور معدوم این کشور را به اتهام ارتکاب جنایات غیرانسانی را صادر کرد.

دولت لیبی خواستار محاکمه سیف الاسلام در داخل این کشور است و دادگاه جنایی بین‌الملل درخواست‌های مکرر دولت انتقالی لیبی برای لغو قرار بازداشت‌ها علیه سیف الاسلام را رد کرده است.

سیف الاسلام القذافی نوزدهم نوامبر سال ۲۰۱۱ به دست انقلابیون شهر الزنتان در ۱۸۰ کیلومتری جنوب طرابلس پایتخت لیبی بازداشت شد

دولت لیبی حق محاکمه سیف الاسلام در خاک این کشور را دارد و دادگاه بین‌المللی تنها در صورتی که دولت طرابلس به دلایلی همچون فروپاشی سیستم قضایی قادر و یا آماده تحقیق یا محاکمه نباشد دادگاه بین‌المللی وارد عمل می‌شود.