سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اقدام کشیش هتاک ایالت فلوریدا به قرآن سوزی را محکوم و اعلام کرد که چنین اقداماتی شخصی است و منعکس کننده ارزش‌های مردم آمریکا نیست.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا سوزاندن نسخه‌هایی از قرآن و تصاویر مربوط به پیامبر اسلام توسط یک کشیش هتاک در ایالت "فلوریدا" را محکوم و اعلام کرد که چنین حرکت هایی منعکس کننده ارزش های مردم آمریکا نیست.

"تری جونز" کشیش هتاکی از ایالت فلوریدای آمریکا است که بار دیگر در اعتراض به بازداشت "یوسف ندرخانی" یک کشیش در ایران، اقدام به سوزاندن قرآن مجید و تصاویری مربوط به پیامبر اسلام کرده است؛ ندرخانی، کشیش ۳۳ ساله پروتستان، در اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی، در ایران بازداشت شده است.

"ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا اعلام کرد: ما این اقدامات را تاسف آور و بی‌احترامی می‌دانیم؛‌ صادقانه بگویم که نمی‌خواهم درباره این موضوع یا آن فرد (جونز) بیشتر از این صحبت کنم؛ این (قرآن سوزی) اقدام یک شخص است و به هیچ وجه منعکس کننده ارزش‌های مردم آمریکا و یا دولت آمریکا نیست.

جونز روز یکشنبه هفته جاری با حضور ۲۰ نفر اقدام به سوزاندن قرآن کرد و صحنه‌های این هتاکی او نیز به صورت زنده در اینترنت پخش می شد.

پیش از این، وزارت دفاع آمریکا از جونز خواسته بود که با در نظر داشتن عواقب این اقدام، از تصمیمش برای سوزاندن قرآن صرفنظر کند؛ مقامات پنتاگون ابراز امیدواری کرده بودند که جونز پیش از عملی کردن این تصمیم خود، امنیت سربازان آمریکایی را که در خارج از این کشور خدمت می‌کنند، در نظر بگیرد اما جونز پیش از سوزاندن قرآن ادعا کرد که از این کار هیچ نفع یا لذتی نمی‌برد.

در ماه مارس سال گذشته، برنامه‌ریزی تری جونز برای اقدامی مشابه، زمینه‌ساز اعتراضاتی گسترده در افغانستان شد. در آن زمان، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، اقدام وی را به عنوان "اقدامی از روی تعصب و عدم‌تحمل"، محکوم کرد؛ تری جونز سال گذشته میلادی تهدید کرده بود که در سالگرد حوادث ۱۱ سپتامبر نیز دست به اقدام مشابهی خواهد زد، ولی بعدا از این تصمیم خود صرف نظر کرد.