باراك اوباما در سفر اعلام نشده خود به افغانستان در سالروز كشته شدن بن لادن، رهبر سابق القاعده گفت: می‌توانیم افق‌های روز روشنی را متصور شویم. هدف ما نابودی القاعده است و ما در مسیر این هدف گام بر می‌داریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراك اوباما‌، رئیس جمهوری آمریكا كه در سفری غیرمنتظره شامگاه سه‌شنبه وارد افغانستان شد، سحرگاه امروز (چهارشنبه) و پیش از ترك افغانستان در سخنانی از پایگاه بگرام گفت: زمان جنگ رو به اتمام است. دوران جنگ از افغانستان آغاز شد و در همین جا نیز به پایان می‌رسد.

این اظهارات پس از امضای توافقنامه همكاری استراتژیك با حامد كرزای،‌ رئیس جمهوری افغانستان مطرح شد. اوباما كه با این توافقنامه شرایط حضور نیروهای آمریكایی را پس از ۲۰۱۴ در افغانستان مشخص می‌كند همچنین اظهار كرد: نیروهای آمریكایی در عملیات‌های مبارزه با تروریسم و آموزش ارتش افغانستان مشاركت خواهند داشت. اما واشنگتن پایگاه‌های دائمی در این كشور ایجاد نخواهد كرد و دیگر به گشت‌زنی در شهرها و مناطق كوهستانی ادامه نخواهد داد.

رئیس جمهوری آمریكا در پایگاه هوایی بگرام گفت: چشم ما به آینده دوخته شده است و امید داریم كه این جنگ را در شرایطی به اتمام برسانیم كه یك صلح پایدار ایجاد شده باشد.

این چهارمین سفر اوباما به افغانستان محسوب می‌شود. در این سفر وی كمتر از ۷ ساعت در این كشور بود و از سربازان آمریكایی در بیمارستان پایگاه بگرام نیز دیدن كرد.

جنگ‌های عراق و افغانستان برای دولت آمریكا تقریبا ۳ / ۱ تریلیون دلار هزینه در بر داشته است و این در حالی است كه نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد كه ۶۰ درصد مردم آمریكا با ادامه حضور نیروهای آمریكایی در افغانستان مخالفند.

اوباما در سخنرانی خود كه نزدیك سحر در افغانستان انجام شد، گفت: آمریکایی‌ها در دهه گذشته در جنگ بودند و حالا در تاریکی افغانستان، می‌توانیم روشنایی روزی جدید را در افق ببینیم.

اوباما ادامه داد: ما ۱۰ هزار سرباز آمریكایی را از افغانستان خارج كردیم و ۲۳ هزار تن دیگر نیز تا پایان تابستان از این كشور خارج می‌شوند. پس از آن كاهش نیروها سرعت ثابتی خواهد یافت و بیشتر نیروها به كشور باز می گردند و همانطور كه شركای ائتلافی ما موافقت كرده‌اند تا پایان سال ۲۰۱۴ نیروهای افغان تمامی مسئولیت‌های امنیتی را در این كشور عهده دار خواهند شد.

رئیس جمهوری آمریكا در این سفر كه همزمان با سالروز كشته شدن بن لادن، رهبر القاعده انجام شد، همچنین تصریح كرد: طی سه سال گذشته اوضاع در افغانستان تغییر كرده است و ما از سرعت فعالیت‌های طالبان كاسته‌ایم و در این كشور نیروهای امنیتی افغان را به شدت تقویت كرده‌ایم و موفق شدیم رهبری اصلی القاعده را نابود كرده و بیش از ۲۰ تن از رهبران ارشد دیگر را سرنگون كنیم.

اوباما در ادامه عنوان داشت: یك سال پیش نیروهای ما در همین پایگاه در افغانستان توانستند عملیات كشتن اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده را هدایت كنند.

وی با اشاره به حملات ۱۱ سپتامبر افزود: پس از یك دهه جنگ خارجی و بحران اقتصادی در كشور زمان آن رسیده تا آمریكا را احیا كنیم.

وی سخنرانی خود را كه كمتر از ۱۵ دقیقه به طول انجامید ساعت ۴ صبح به وقت محلی افغانستان آغاز كرد. دقایقی پس از آن نیز افغانستان را به مقصد واشنگتن ترك گفت.

در همین حال در معاهده‌ای كه به امضای دو طرف در افغانستان رسید آمریكا هیچ تعهدی نسبت به حضور تعداد مشخصی از نیروها و یا انجام هزینه‌ها ندارد. هم‌چنین این توافقنامه به آمریكا اجازه نمی‌دهد كه نیروهای خود را پس از پایان جنگ در افغانستان نگه دارد؛ چرا كه اول باید آموزش نیروهای افغان را ادامه داده و آنها را برای انجام عملیات‌هایی علیه القاعده آماده سازد.

رئیس جمهوری آمریكا تصریح كرد: با امضای این توافقنامه اطمینان دارم كه مردم افغان درك خواهند كرد كه آمریكا همواره در كنار آنهاست.

رئیس جمهوری افغانستان نیز اظهار كرد: مردم افغانستان هرگز كمك‌های نیروهای آمریكایی را طی دهه گذشته به افغانستان فراموش نخواهند كرد.

وی ادامه داد: این توافقنامه همكاری نشان می‌دهد كه آمریكا و افغانستان به مبارزه با تروریسم با كمك یكدیگر ادامه خواهند داد. آمریكا همچنین متعهد شده است تا هرساله از طریق كنگره برای حمایت از افغانستان پول فراهم كند.

كرزای همچنین عنوان داشت: می‌دانم كه هنوز جنگ به اتمام نرسیده است. هنوز هم ممكن است نیروهایی زخمی و یا كشته شوند و این برای كشور من بسیار دردناك خواهد بود.

باراك اوباما در ادامه سخنرانی خود تاكید كرد: نه تنها ما قادر هستیم كه القاعده را از افغانستان محو كنیم بلكه به طور سیستماتیك و پیوسته رهبران ارشد این گروه شبه نظامی را ریشه كن خواهیم كرد. ما در دوم مه سال ۲۰۱۱ توانستیم عدالت را درباره اسامه بن لادن اجرا كنیم.

رئیس جمهوری افغانستان پس از امضای توافقنامه استراتژیك با آمریكا (SPA) گفت: با امضای این معاهده هیچ كشور سومی از جمله همسایگان افغانستان تهدید نخواهند شد، بلكه ما امیدواریم كه این راه به ثبات، آرامش و توسعه در منطقه بیانجامد.

اوباما هم‌چنین گفت که در اجلاس پیش روی ناتو در شیکاگو، کشورهای عضو هدفی را تعریف می‌کنند که بنا به آن از سال آینده، نیروهای افغان رهبری عملیات را در این کشور به دست بگیرند.

او در سخنرانی خود درباره اینکه چرا نیروهای آمریکا به یک باره از افغانستان خارج نمی شوند، گفت آنها می خواهند زمانی از کشور خارج شوند که افغانستان به ثبات رسیده باشد.

ناظران می گویند که رئیس جمهوری آمریکا در سالی که انتخابات ریاست جمهوری هست، می خواهد به مردم کشورش اطمینان دهد که جنگ در حال تمام شدن است و به افغانستان هم بگوید تا زمانی که طالبان به فعالیت می‌پردازد، همراه آنهاست.