محققان در حال كار برای توسعه فناوری پیش‌بینی و هشدار وقوع جنگ هستند كه می‌تواند از بروز درگیری و كشتار غیرنظامیان پیشگیری كند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نخستین سیستم هشدار زود هنگام وقوع جنگ پس از نسل كشی در روآندا در سال ۱۹۹۴ ابداع شد.

نمونه‌هایی از این فناوری در حال حاضر توسط سازمان ملل و اتحادیه آفریقا برای بررسی تحركات نظامی و احتمال وقوع درگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری قادر است با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، تحركات نظامی را بین دو تا چهار هفته پیش از وقوع درگیری شناسایی كند.

سیستم‌هایی نظیر Ushahidi (اصطلاح سواحیلی به معنای شاهد) به مردم این اجازه را می‌دهد كه اطلاعاتی از محل وقوع درگیری را به سرور مركزی ارسال كنند.

با استفاده از این داده ها فرصت كافی برای طرفین درگیر و گروه‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز اختلافات وجود خواهد داشت؛ در غیر این صورت می توان غیرنظامیان را به سرعت به مناطق امن منتقل كرد.

سیستم پیشگیری از وقوع جنگ PAX از جمله نمونه فناوری‌های در حال توسعه است كه تلفیقی از داده های ماهواره‌ای، گزارش‌های مردمی و تحلیل متخصصان است.

نمونه‌های بسیار پیشرفته سیستم هشدار وقوع جنگ می‌تواند از تصاویر بالن، هواپیماهای سرنشین‌دار و پهپادها و حتی فناوری تلفن‌های همراه هوشمند نیز استفاده كند.