یك تحلیل‌گر مسایل روسیه گفت: در حال حاضر روسیه و ناتو كم‌ترین اختلاف نظر را در رابطه با افغانستان داشته و همكاری قابل توجه‌ای را با یكدیگر دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود شوری، كارشناس تحلیل‌گر مسائل روسیه صبح سه‌شنبه در نشست تخصصی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا با اشاره به نگاه روسیه به تحولات افغانستان، خاطرنشان كرد: روس‌ها نگاه فرامنطقه‌یی به افغانستان ندارند و نگاه‌شان متفاوت از نگاه غرب و ناتو به این كشور است.

او گفت: روس‌ها صرفا نگاهی امنیتی به مساله‌ی افغانستان و حضور آمریكایی‌ها در این كشور دارند. با وجود این‌كه روسیه به لحاظ ژئوپلتیك بازیگر مهمی در این منطقه محسوب می‌شود اما در رابطه با افغانستان چندان بازیگر فعالی نبوده است. این مساله ناشی از سابقه‌ی تاریخی حضور روس‌ها در افغانستان است كه خاطرات تلخی را برای آن‌ها رقم زده است.

شوری اظهار كرد: اگر روسیه می‌خواست می‌توانست با ابزارهایی كه در دست دارد به‌ویژه در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌یی در افغانستان نفوذ داشته باشد اما به نظر می‌آید دولتمردان روسی آگاهانه اراده‌ای بر این كار ندارند.

این تحلیل‌گر مسائل روسیه با اشاره به بحث مواد مخدر و تاثیر آن بر روسیه گفت: با توجه به موضع‌گیری‌ها و اظهارات مقامات مسكو، روسیه اولین كشوری است كه از ترانزیت مواد مخدر افغانستان متاثر می‌شود. ۳۰ تا ۴۰ هزار جوان روسی در سال در اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند كه مهم‌ترین منبع تغذیه آن افغانستان است.

وی در رابطه با افراط‌گرایی مذهبی ناشی از افغانستان از نگاه روسیه خاطرنشان كرد: در این مساله نیز روسیه نگاهی امنیتی دارد و معتقد است باید از ورود اسلام‌گرایی افراطی به آسیای مركزی و روسیه جلوگیری شود.

شوری با اشاره به رابطه ناتو و روسیه اظهار كرد: در حال حاضر ۱۲ هزار پرواز از روسیه به افغانستان برای انتقال نیروها و تجهیزات در چارچوب توافق ناتو و مسكو صورت می‌گیرد. روس‌ها معتقدند همكاری با ناتو موجب بهبود امنیت روسیه و منطقه است و در رابطه‌اش با غرب نیز اثر مثبت دارد.

او اضافه كرد: هم‌چنین مسكو نسبت به این كه ناتو اعلام كرده است ۲۰۱۴ از افغانستان خارج می‌شود نگاه مثبتی ندارد و بر این نظر است كه ناتو باید هر وقت احساس شد كه دیگر نیازی به حضور نظامی‌اش نیست، زمان خروج از افغانستان را اعلام كند.