وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که پیش نویس قطعنامه شورای امنیت درباره دو کشور سودان و سودان جنوبی به درجه تهدید برای اعمال تحریم نمی‌رسد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری "الجزیره"، "سرگئی لاوروف" در کنفرانس خبری مشترکی با همتای سودانی خود "علی کرتی" ، تاکید کرد: در صورتیکه خارطوم و جوبا به درخواست ها برای توقف اعمال خصمانه پایبند باشند، پیش نویس قطعنامه شورای امنیت به درجه تهدید برای اعمال تحریم نمی رسد.

وی افزود: چنانچه اوضاع بهبود نیابد، پیش نویس قطعنامه شورای امنیت به گزینه های دیگری از جمله اقدامات اقتصادی بر اساس بند ۴۱ منشور سازمان ملل روی می آورد.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا هفته گذشته از خارطوم و جوبا خواسته بود که به درگیریها پایان داده و به دو طرف هشدار داد در صورتیکه طی ۳ ماه به توافقی برای پایان درگیریها نرسند، اقداماتی علیه آنها انجام خواهد داد.

پیش نویس قطعنامه سازمان ملل که آمریکا از آن حمایت می کند، به سودان و سودان جنوبی هشدار می دهد، در صورت عدم پایبندی هر یک از دو طرف به تعهدات خود، بر اساس بند ۱۴ منشور سازمان ملل، اقداماتی علیه آنها انجام می شود.

بند ۴۱ منشور سازمان ملل بر اقداماتی چون قطع کامل یا بخشی از روابط اقتصادی ، قطع خطوط ارتباطی دریایی ، هوایی، پستی و سایر وسایل ارتباطی و قطع روابط دیپلماتیک در جهت اطمینان از اجرای قطعنامه های شورای امنیت تاکید دارد.