نماینده دائم روسیه در سازمان ملل از کشورهای غربی به دلیل تلاش برای بی‌اهمیت جلوه دادن مسئله قربانی شدن مردم غیر نظامی لیبی در جریان بمباران‌های ناتو در این کشور انتقاد کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ویتالی چورکین" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که کشورهای غربی در شورای امنیت سعی دارند تا مشکل قربانیان غیرنظامی در لیبی در جریان بمباران‌های ناتو را «کم اهمیت جلوه دهند».

چورکین یادآور شد که روسیه به تلاشهای خود برای محکوم کردن اقدام ناتو در بی توجهی به قربانی شدن مردم غیرنظامی لیبی در زمان عملیات نظامی این سازمان برای سرنگونی رژیم "معمرقذافی" ادامه دهد.

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: متاسفانه شرکای غربی ما در شورای امنیت سعی می‌کنند که این مسئله را تحت تاثیر قرار داده و از اهمیت آن بکاهند. آخرین بار زمانی که این مشکل در شورای امنیت سازمان ملل مطرح شد، آنها فرمولی بسیار جالبی را از خود ساختند که باید در آینده مورد بررسی قرار گیرد.

سفیر روسیه در نیویورک با اشاره به اینکه چنین موضع گیری نمی‌تواند مورد انتقاد قرار نگیرد، تاکید کرد: مسئله قربانیان غیرنظامی در جریان بمباران‌های ناتو در لیبی برای شورای امنیت بسیار با اهمیت است،برای اینکه کشته شدن مردم غیرنظامی در نتیجه اقداماتی بر اساس قطعنامه مصوبه این سازمان صورت گرفته است و هر گونه عملیات زیر لوای سازمان ملل باید برای دفاع از مردم بی‌گناه باشد.

چورکین یادآوری کرد: در تاریخ۱۲ ماه مارس "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در جریان سخنرانی خود در شورای امنیت خواستار تحقیق در خصوص قربانی شدن مردم غیرنظامی لیبی در جریان بمباران‌های ناتو شد و از دبیر کل سازمان ملل درخواست نمود تا این مسئله را که در جریان همکاری ناتو و سازمان ملل صورت گرفت، روشن شود.