اعلام حمایت علنی صدر اعظم آلمان از رئیس جمهور فرانسه در انتخابات سراسری امسال دردسرهای زیادی برای سارکوزی و حزب متبوع او ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیکلا سارکوزی که به دلیل اعلام حمایت علنی مرکل از وی متهم به دخیل کردن طرفهای خارجی در انتخابات فرانسه شده است در یک موضع گیری شتابزده عنوان کرد که آنگلا مرکل نقش مستقیمی در کمپین انتخاباتی سارکوزی و انتخاب دوباره وی ندارد.

مرکل بارها حمایت خود از سارکوزی را علنی ساخته و تاکید کرده است که حزب دموکرات مسیحی و دولت فعلی آلمان به طور کامل از انتخاب دوباره سارکوزی به عنوان رئیس جمهور فرانسه حمایت خواهد کرد.

واکنش مرکل به اظهارات سارکوزی

اظهارات سارکوزی مبنی بر عدم نقش آفرینی مرکل در مبارزات انتخاباتی فرانسه منجر به واکنش ناخواسته صدر اعظم جنجالی آلمان شد.

مرکل در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه "آیا از اظهارات سارکوزی مبنی بر عدم نقش آفرینی وی در انتخابات فرانسه" ناخرسند شده است اظهار کرد: "من بارها عنوان کرده ام که خواستار حضور دوباره نیکلا سارکوزی در مسند ریاست جمهوری فرانسه هستم. این بسیاری طبیعی است که احزاب اروپایی یکدیگر را مبارزات انتخاباتی حمایت کنند. حزب دموکرات مسیحی آلمان و حزب متبوع سارکوزی نیز در این خصوص با یکدیگر ارتباطات نزدیکی دارند."

مرکل در ادامه اظهار کرده است که حزب رقیب وی یعنی حزب سوسیال دموکرات نیز از حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات سراسری این کشور حمایت می کند و نباید مسئله نزدیکی احزاب اروپایی با یکدیگر را بغرنج جلوه داد.

مرکل در این اظهارات سعی کرده است حمایت خود از نیکلا سارکوزی را مسئله ای طبیعی جلوه داده و به این ترتیب حمایت علنی و غیر طبیعی خود از رئیس جمهور فرانسه را توجیه کند.

با این وجود به نظر می رسد صدراعظم آلمان چندان در دسترسی به این هدف موفق نبوده است.

احساس نیاز سیاسی شدید مرکل به سارکوزی

کارشناسان و تحلیلگران مسائل اروپا به خوبی می دانند که احساس نیاز سیاسی شدید مرکل به سارکوزی اصلی ترین عاملی است که منجر به حمایت بی پروا و گسترده صدر اعظم آلمان از رئیس جمهور فرانسه شده است.

مرکل هم اکنون خود را در اروپای واحد تنها و شکست خورده می بیند و از بین رفتن ائتلاف وی و سارکوزی منجر به تشدید موقعیت ضعیف حزب دموکرات مسیحی در آلمان و شخص مرکل در اروپا خواهد شد.

حضور حزب سوسیالیست فرانسه در راس معادلات سیاسی و اقتصادی پاریس به معنای بیش از پیش تنها شدن مرکل در دوران بحران اقتصادی اروپاست.

مرکل هم اکنون از حمایت نسبی فرانسه در پیشبرد طرج اصلاحات مالی اروپا سود می برد.

اما حزب سوسیالیست فرانسه مانند سارکوزی و همراهانش حاضر به بازی در زمین آلمان نیست.

در حال حاضر مرکل حمایتهای انگلیس در خصوص پیشبرد طرح اصلاحات مالی اروپا را از دست داده است.

در چنین شرایطی از دست رفتن حمایت فرانسه به معنای آغاز دوران سیاه مرکل در اروپای واحد خواهد بود.

بدون شک آلمان به تنهایی نمی تواند در برابر مخالفتهای انگلیس و فرانسه ایستادگی کند و شاید ناچار شود برای همیشه مدیریت بحران اقتصادی اروپا را فراموش کند.

همچنین شکست سارکوزی در فرانسه پیش زمینه شکست مرکل در آلمان محسوب می شود.

مرکل و سارکوزی یک زوج سیاسی در اروپای واحد محسوب می شوند.

فروپاشی قدرت سارکوزی عملا منجر به تضعیف قدرت مرکل و

شکست وی در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۳ آلمان خواهد شد.

از این رو ادعای مرکل مبنی بر طبیعی بودن اعلام حمایت وی از رئیس جمهور فرانسه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

هراس سارکوزی از اعلام حمایت مرکل

به نظر می رسد رئیس جمهور فرانسه چندان از حمایت علنی و افراطی انگلا مرکل از خود راضی به نظر نمی رسد.

دلیل این مسئله کاملا واضح است. صدر اعظم آلمان عملکرد مناسبی در خصوص مواجهه با بحران اقتصادی در غرب نداشته است.

از این رو بسیاری از شهروندان فرانسوی احیای دوباره زوج مرکل–سارکوزی در کاخ الیزه و برلین را بر نمی تابند.

از سوی دیگر، با توجه به نقش سنتی فرانسه در اروپا،مردم این کشور حمایت بیش از اندازه صدر اعظم کشوری رقیب (به لحاظ سنتی) یعنی آلمان از رئیس جمهور خود را چندان بر نمی تابند.

مرکل و فرانسه طی سالهای اخیر نسبت به بی درایتی در حل بحران اقتصادی در منطقه یورو و مخصوصا مواجهه غیر منطقی با بحران اقتصادی یونان متهم شده اند و در بسیاری از نظرسنجی ها شهروندان فرانسوی و آلمانی نارضایتی شدید خود را از سارکوزی و مرکل و اقدامات مشترک اقتصادی این دو اعلام کرده اند.