وزارت امور خارجه سوریه با تاكید بر اینكه نبرد برای سرنگونی نظام حاكم در این كشور به پایان رسیده، اعلام كرد كه هم‌اكنون نبرد برای ایجاد ثبات و پیشرفت در سوریه شروع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه در گفت‌وگو با شبكه دولتی این كشور اظهار كرد: نبرد برای سرنگونی نظام حاكم به پایان رسیده و هرگز باز نخواهد گشت، هم‌اكنون نبرد برای ایجاد ثبات و پیشرفت در كشور آغاز شده است.

مقدسی افزود: هنگامی كه امنیت و صلح بدون نیاز به توافقنامه در مناطق مسكونی به وجود بیاید، آن هنگام ارتش نیز این مناطق را ترك خواهد كرد. ارتش هم‌اكنون از حضور در مناطق مسكونی شادمان نیست و این مناطق را پس از ایجاد امنیت و ثبات ترك خواهد كرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه اظهار كرد: هنگامی كه منطقه‌ای به روال عادی زندگی بازگردد و شهروندان بتوانند فرزندان خود را به مدارس بفرستند، زندگی عادی خود را از سر بگیرند و احساس امنیت كنند، در آن هنگام نیروهای مسلح و ارتش از آن منطقه بیرون خواهد رفت.

مقدسی تصریح كرد: وجود عناصر مسلح مخالف با مشروعیت نظام در بحران سوریه مساله‌ای است كه از نظر قانونی و بین‌المللی اثبات شده و گزارش هیات ناظران اتحادیه عرب نیز آن را تایید كرده است، این عناصر هستند كه راه حل سیاسی و ادامه راه اصلاحات در سوریه را مختل كرده‌اند.

وی ضمن درخواست از همه كشورهای جهان برای كمك به سوریه به جای فشارهای زیادی كه هم‌اكنون علیه دمشق اعمال می‌كنند،‌ اظهار كرد: اگر هدف از طرحی كمك به دمشق برای ایجاد ثبات و تحقق اصلاحات باشد، دولت سوریه از آن استقبال خواهد كرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه افزود: دمشق هم‌اكنون نبردی دیپلماتیك با جهان غرب كه مخالف نظام حاكم در سوریه است، تجربه می‌كند اما موفقیت كوفی عنان، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحادیه عرب از نظر از بین بردن بهانه‌ها، تحكیم مواضع هم‌پیمانان دمشق و همچنین ایجاد این باور كه نظام سیاسی سوریه از واقعیت نمی‌ترسد، به نفع ما خواهد بود.

مقدسی تاكید كرد: طرف سوری در تفاهم مشترك با كوفی عنان موفق بوده چرا كه عنان حق نظام حاكم برای پاسخ دادن به خشونت‌های مسلح به عنوان منطقی سیاسی قبول كرد و این چیزی است كه درباره هیات ناظران اتحادیه عرب صدق نمی‌كرد.