رهبران کشورهای عضو گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به "ایکواس" به کودتاچیان مالی ۷۲ ساعت مهلت دادند که نظام قانونی این کشور را بازگردانند.

به گزارش فارس به نقل از الجزیره، رهبران کشورهای عضو گروه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به "ایکواس" در نشست خود در ابیجان، پایتخت ساحل عاج کودتاچیان مالی را تهدید کردند، اگر طرف ۷۲ ساعت مشخص شده نظام قانونی این کشور را بازنگردانند،‌ مالی را تحت محاصره دیپلماتیک و مادی قرار خواهند داد.

این درحالی است که رهبران کشورهای عضو ایکواس قصد داشتند به باماکو، پایتخت مالی بروند و خود با کودتاچیان این کشور مذاکره کنند، ورود ده‌ها طرفدار کودتاچیان به باند فرودگاه باماکو مانع فرود هواپیمای حامل رهبران کشورهای گروه ایکواس به کشور مالی شد.

رهبران کشورهای عضو گروه ایکواس پس از بازگشت از مالی نشستی را در ابیجان برگزار کرده و پس از بررسی اوضاع جاری در مالی تهدید کردند، اگر کودتاچیان مالی قدرت را به غیرنظامیان ندهند، مرزها و راه‌های تجاری و راه‌های دستیابی به پول از کشورهای منطقه را به روی آنها خواهند بست.

رهبران گروه ایکواس هم‌چنین تهدید کردند که در صورت عدم بازگشت حاکمیت مشروع در مالی طی ۷۲ ساعت از سفر اعضای دولت نظامی این کشور ممانعت خواهند کرد.

رهبران کشورهای عضو ایکواس که عضویت مالی را در گروه خود به حالت تعلیق درآورده‌اند، هدف از سفر خود به این کشور تلاش برای بازگرداندن نظام قانونی به مالی بیان کردند.

از سوی دیگر، باماکو روز گذشته شاهد درگیری‌ طرفداران دولت نظامی و مخالفان آن در نزدیکی مقر جبهه مخالف کودتا بود که با دخالت نیروهای امنیتی این درگیری‌ها پایان یافت.

نظامیان مالی چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار بود، ۲۹ آوریل برگزار شود حکومت "آمادو تومانی توره"،‌ رئیس جمهوری مالی را سرنگون کردند.

کودتاچیان دلیل این اقدام خود را نارضایتی از برخورد توره با شورش گروه الطوارق در شمال این کشور اعلام کردند.