پس از درخواست دولت انتقالی لیبی برای استرداد رئیس سرویس اطلاعات رژیم قذافی، مسئولان امنیتی موریتانی اعلام کردند که پیش از استرداد "عبدالله السنوسی" به لیبی باید از وی تحقیق کنند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک منبع انتظامی در موریتانی اعلام کرد: پلیس موریتانی با مشارکت پلیس بین الملل به زودی تحقیقاتی درباره "عبدالله السنوسی"، رئیس سرویس اطلاعات رژیم قذافی آغاز خواهد کرد.

این منبع در ادامه افزود: هم اکنون موضوع استراد السنوسی به لیبی مد نظر نیست و نواکشوت پس از پایان تحقیقات وی را به طرابلس تحویل خواهد داد.

اما این منبع انتظامی موریتانی به زمان آغاز تحقیقات درباره السنوسی و همچنین تاریخ حدودی استرداد وی به لیبی هیچ اشاره‌ای نکرد.

"صالح المنا"، سخنگوی دولت لیبی پس از انتشار خبر دستگیری السنوسی در موریتانی با حضور در نشستی خبری از مقامات موریتانی خواستار استرداد هرچه سریع‌تر السنوسی به طرابلس شد.

وی گفت: طرابلس آماده است السنوسی را در دادگاهی عادلانه در لیبی محاکمه کند.

عبدالله السنوسی وزیر اطلاعات رژیم معمر قذافی تحت پیگرد دادگاه جنایی بین المللی شد. ماموران امنیتی موریتانی اعلام کردند، السنوسی را هنگامی دستگیر کردند ‌که با یک پرواز معمولی از شهر دارالبیضاء در مغرب وارد فرودگاه نواکشوت شد.

این منابع‌ امنیتی موریتانی تاکید کردند که السنوسی با گذرنامه جعلی به عنوان یک تبعه مالی سفر می‌کرد. السنوسی داماد معمر قذافی و رئیس سرویس اطلاعات رژیم وی بود.