وزیر امور خارجه روسیه ابراز نگرانی کرد که وخامت اوضاع در سوریه ممکن است تمام منطقه خاورمیانه را دچار تشنج کرده و بحران جدی در جهان اسلام و بین شیعه و سنی به وجود آورد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیون «روسیا-۱» اعلام کرد که وخامت اوضاع در سوریه ممکن است تمام منطقه خاورمیانه را دچار تشنج کند و در عین حال حل و فصل بحران سوریه می‌تواند منجر به پیشرفت بسیار جدی در منطقه شود.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: من از این مسئله بسیار نگرانم که اوضاع بوجود آمده در سوریه ممکن است منجر به آغاز حوادث بسیار بدی در سطح منطقه خاورمیانه شود، ولی هر نوع راه حلی برای رفع مشکلات سوریه می‌تواند باعث بوجود آمدن پیشرفت بسیار جدی شود و تمام کسانی که می‌خواهند تا در این جریانات تاثیر داشته باشند، باید در این خصوص کاملا احساس مسئولیت کنند.

لاوروف یادآور شد که اگر جنبه چند نژادی و چند مذهبی و پیچیدگی جمعیتی سوریه را در نظر بگیریم، تاریخ شاهد حوادث بسیار غم انگیزی مشابهی بوده و عواقب وخامت اوضاع در این کشور می‌تواند کاملا غیرقابل پیش بینی باشد.

وی افزود: باید این واقعیت را پذیرفت که طرح کنونی در خصوص سوریه ممکن است منجر به یک بحران جدی در داخل جهان اسلام و بین شیعه و سنی شود. اگر ساختار کنونی از بین برود، اوضاع در تمام منطقه، از جمله در عراق و ایران هم که معتقدان به هر دو مذهب شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، متشنج شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اعلام کرد که چنین وظیفه ای برای "کوفی عنان" نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای عرب در حل و فصل بحران سوریه تعریف نشده که "بشار اسد" باید از سمت ریاست‌جمهوری سوریه کنار گذاشته شود.

لاوروف افزود: البته روسیه با بسیاری از تصمیمات اتخاذ شده از سوی رهبران سوریه موافق نیست، ولی تمام تلاش خود را روی این مسئله متمرکز کرده است که روند مذاکرات سیاسی داخلی در سوریه آغاز شود و سوری‌ها خود به حل و فصل اختلافات و مشکلات داخلی در این کشور بپردازند.