نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه با ارائه گزارشی به شورای امنیت خواستار تلاش همه كشورهای عضو برای پایان دادن به وضعیت كنونی در این كشور شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه نشستی را برگزار كرد كه در آن وضعیت سوریه نیز مورد بحث و بررسی كشورهای عضو قرار گرفت و كوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه گزارشی را از مذاكرات خود با مقامات سوری درباره وضعیت كنونی این كشور به این نشست ارائه داد.

كوفی عنان كه به وسیله ویدئو كنفرانس در این نشست شركت كرده بود، اعلام كرد كه وضعیت در سوریه "نگران‌كننده" است و پاسخ بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه "ناامیدكننده" بوده است.

وی ادامه داد كه هفته جاری یك هیات برای بررسی اوضاع سوریه و مذاكره با مقامات سوری و نیز رایزنی درخصوص تشكیل كمیته‌های نظارتی بین‌المللی و عربی در این كشور از سوی وی به سوریه اعزام می‌شود.

كوفی عنان با هشدار نسبت به ادامه وضعیت كنونی در سوریه از اعضای شورای امنیت خواست تا مواضع متحدی برای فشار به بشار اسد اتخاذ كنند.

وی ادامه داد: باید با مساله سوریه با احتیاط كامل برخورد شود و وضعیت سوریه بسیار پیچیده‌تر از وضعیت لیبی است و اگر یكی از طرف‌های موجود در سوریه خواستار وقت‌كشی باشد، یقینا مواضع ما مشخص خواهد بود.

كوفی عنان افزود: در دیدارم از دمشق به مقامات این كشور گفتم كه باید وضعیت ملت سوریه را درك كنند و اكنون زمان آن رسیده كه این ملت آرامش و ثبات خود را به دست بیاورد.

احمد فوزی، سخنگوی كوفی عنان نیز اعلام كرد كه هیات اعزامی عنان به سوریه درخصوص استقرار ناظران بین‌المللی و دیگر مسائل موجود در این كشور از جمله توقف فوری خشونت‌ها در سوریه با مقامات سوری مذاكره می‌كند.

بشار الجعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل نیز در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران اعلام كرد كه یك هیات كارشناسی از سوی كوفی عنان روز یكشنبه به دمشق سفر می‌كند تا درخصوص وضعیت جاری در این كشور با مقامات سوریه مذاكره كند.

سانا نیز گزارش داد كه مقامات وزارت امور خارجه سوریه از سفر این هیات به دمشق استقبال كردند و آمادگی خود را برای همكاری با آنها اعلام داشتند.

از سوی دیگر مارك لیال گرانت، نماینده انگلیس در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت اعلام كرد كه تمامی اعضای شورای امنیت در حمایت از ماموریت كوفی عنان متفق‌القول هستند و توافق كردند كه پیام متحدی را از سوی شورای امنیت برای این كشور صادر كنند.

سوزان رایس، نماینده آمریكا در سازمان ملل نیز گفت كه امیدوار نیست گزارش كوفی عنان به زودی باعث تغییر وضعیت در سوریه و سازمان ملل شود.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه نیز در گفت‌وگو با روزنامه لوموند این كشور گفت كه هر نوع صدور قطعنامه علیه سوریه باید از مرحله دعوت برای پایان دادن به خشونت‌ها عبور كند و به انتقال قدرت در این كشور بپردازد.

وی ادامه داد كه این مساله خط قرمز فرانسه است و در مواضع روسیه شاهد تغییراتی درخصوص سوریه بوده است.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر تركیه نیز در سخنانی عنوان داشت كه ایجاد مناطق حمایت‌شده حائل در مرز سوریه و تركیه را در دستور كار دارد، اما در كنار آن گزینه‌های دیگری نیز هم‌اكنون در دست بررسی است.

اردوغان در كنفرانسی مطبوعاتی گفت: این اشتباه است كه به مساله سوریه از یك منظر نگاه شود، اما مساله ایجاد مناطق حائل در دستور كار آنكارا قرار دارد.

وی با اشاره به اینكه تركیه مساله فراخوانی سفیر خود از دمشق را در دست بررسی دارد، اعلام كرد كه پس از خروج اتباع تركیه از سوریه مساله فراخوانی سفیر تركیه مورد بحث خواهد بود و هفته آینده نیز بخش كنسولگری سفارتخانه تركیه در دمشق تعطیل خواهد شد.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با ابراز امیدواری از اینكه كشورهای غربی باعث شكست ماموریت كوفی عنان در سوریه نشوند، از همه اعضای شورای امنیت خواست تا از ماموریت كوفی عنان حمایت كنند.

وی در كنفرانسی مطبوعاتی با همتای صرب خود گفت: روسیه انتظار دارد كه اعضای شورای امنیت از ماموریت كوفی عنان در سوریه حمایت كنند و این بدان معنا است كه دیگر اعضای شورای امنیت غیر از روسیه و چین نیز باید به وظایف خود عمل كنند و از مخالفان سوریه بخواهند تا از اقدامات خشونت‌آمیز خود دست بردارند و برای پایان دادن به وضعیت كنونی همكاری كنند.

لاوروف با ابراز تعجب از مواضع مخالفان سوریه گفت: من از مواضع مخالفان و شورای ملی سوریه در خصوص اینكه ماموریت كوفی عنان در سوریه با شكست مواجه شده، ابراز تعجب می‌كنم، چراكه هنوز چند روز است از ماموریت كوفی عنان می‌گذرد و این اظهارات درخصوص ماموریت وی غیرمسئولانه است.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه سوریه با ارسال نامه‌هایی به رئیس شورای امنیت، دبیركل سازمان ملل، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل و كمیساریای عالی حقوق بشر این سازمان گزارشی را درخصوص حوادث استان حمص كه در آن تعدادی غیرنظامی به شكل فجیعی كشته شده بودند، به اطلاع این طرف‌ها رساند.

در بیانیه وزارت امور خارجه سوریه آمده است گروه‌های مسلح در برخی مناطق شهر حمص اقدام به كشتن و تكه تكه كردن اعضای بدن چندین تن از غیرنظامیان در این شهر كردند و با فیلم‌برداری از آنها اقدام به پخش آن در ایستگاه‌های ماهواره‌ای و اینترنت كرده‌اند تا به گونه‌ای آن را به دولت سوریه ربط دهند.

وزارت امور خارجه سوریه همچنین فتواهای صادرشده از سوی علمای دینی در برخی كشورهای عربی را در چنین مسائلی شریك دانست و اعلام كرد كه فتواهای برخی از این علما باعث گسترش خشونت‌ها در سوریه می‌شود.

وزارت امور خارجه سوریه همچنین با تاكید بر ادامه مبارزه با تروریسم و تروریست‌ها در این نامه‌ها آورده است كه سوریه همچنان به انجام وظایف خود در حمایت از شهرونداش و مبارزه با گروه‌های مسلح و تروریست‌ها ادامه می‌دهد و عاملین چنین اقداماتی را به مجازات كارهای خود می‌رساند.

این وزارتخانه همچنین تاكید كرده است كه با ماموریت كوفی عنان در سوریه همكاری كامل خواهد كرد و بر گسترش دموكراسی در كشور پایبند است.