یك عضو محافظه‌كار پارلمان انگلیس اذعان كرد كه لفاظی و تحریم علیه ایران "هیچ‌گونه تاثیری" روی تهران نداشته‌اند و باید "سیاست‌های گذشته را كنار گذاشت و وضعیت ایران را به عنوان یك ابرقدرت منطقه‌یی پذیرفت".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان بارون، یك عضو محافظه‌كار پارلمان انگلیس در گفت‌وگو با شبكه خبری راشا تودی گفت: لفاظی و تحریم‌ها اثر نكرده است. این‌ها سیاست‌های دیروز است. ایران را نمی‌توان از دنبال كردن برنامه هسته‌یی‌اش باز داشت.

به گزارش شبكه خبری پرس تی وی، بارون افزود: به عقیده‌ی من ما باید واقع‌گرایانه عمل كنیم. سیاست‌های فعلی شكست خورده است سیاست‌های فعلی تنش‌ها را افزایش داده است. چیزی كه اكنون ما می‌خواهیم این است كه از هرگونه احتمال درگیری نظامی عقب‌نشینی كنیم و نگاه تازه‌ای به وضعیت بیندازیم و یك رویكرد جدید را اتخاذ كنیم كه به عقیده‌ی من باید شامل درك تلویحی وضعیت ایران به عنوان ابرقدرت منطقه‌یی باشد.

این مقام انگلیسی علاوه بر آن تاكید كرد كه متوسل شدن به گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌یی ایران فاجعه به بار خواهد آورد و مسوولیت هرگونه درگیری در منطقه به گردن آمریكا، رژیم صهیونیستی و متحدان آن‌ها از جمله انگلیس خواهد بود.

او گفت: من فكر می‌كنم همه ما می‌دانیم كه یك حمله نظامی توسط اسراییل یا هر كشور دیگری برای منطقه فاجعه‌آمیز خواهد بود و موجب خشم ایران خواهد شد چنین اقدامی تاثیرگذار نیست.

این مقام انگلیسی در حالی این اظهارات را بیان كرد كه عبارت "هیچ گزینه‌ای را از روی میز برنمی‌داریم" در چند ماه گذشته به بخش آشنایی از لفاظی‌های اكثر سیاستمداران عالی رتبه انگلیسی از جمله دیوید كامرون، نخست وزیر انگلیس و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این كشور تبدیل شده است.

كامرون روز چهارشنبه این عبارت را در كنفرانس خبری مشتركش با باراك اوباما، رییس‌جمهور آمریكا تكرار كرد و گفت كه در برابر ایران "رییس‌جمهور (آمریكا) و من گفته‌ایم كه هیچ چیزی از روی میز برداشته نشده است".

بارون علاوه بر آن گفت كه هرگونه حمله‌ای به ایران نه تنها نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت بلكه غیرقانونی، "ساده‌لوحانه" و "غیرمنطقی" خواهد بود، زیرا هیچ‌گونه مدرك مستدلی برای اثابت اتهامات آمریكا مبنی بر این كه ایران به دنبال سلاح هسته‌یی است وجود ندارد.

او گفت: ما باید ابتدا به همه شواهد نگاه كنیم. در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است كه هیچ‌گونه شواهد مستدلی مبنی بر این كه برنامه ایران هسته‌یی است و یا ایران تصمیم دارد چنین برنامه‌ای را دنبال كند وجود ندارد.

این نماینده پارلمان انگلیس خواستار یك راه‌حل دیپلماتیك برای مناقشه هسته‌یی غرب با ایران شد و گفت كه دولت‌های غربی باید با تهران تعامل داشته باشند و به انكار "حقیقت قدرت ایران" پایان دهند.