رئیس جمهوری افغانستان خواستار خروج نیروهای ناتو از روستاهای افغانستان، محدود شدن فعالیت آنها در پایگاه‌های بزرگ و نیز جلو افتادن یك ساله برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان در سال ۲۰۱۳ میلادی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان این درخواست را در دیدار با لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا در کابل مطرح کرد.

کرزای گفته است که نیروهای کشورش از همین حالا آماده هستند مسئولیت‌های امنیتی را در سراسر افغانستان عهده‌دار شوند. با این حال دولت باراك اوباما، رئیس جمهوری آمریكا این اظهارات را كم‌ اهمیت خوانده است.

کشته شدن ۱۶ غیرنظامی به دست یک سرباز آمریکایی در ولایت قندهار که در چند روز گذشته رخ داد، اعتراض‌های گسترده‌ای را در مورد نظامیان آمریکایی در افغانستان به دنبال داشته است.

دست‌کم در دو مورد، صدها تن در افغانستان در اعتراض به عملکرد نیروهای آمریکایی تظاهرات کرده‌اند.

با این حال، باراک اوباما اخیرا گفته است که حوادث اخیر در افغانستان باعث شتاب در برنامه خروج نظامی از این کشور نخواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا در سفر خود به افغانستان همچنین با سربازان کشورش در ولایت هلمند دیدار کرد و پس از آن، به کابل رفت تا با مقام‌های افغان، از جمله وزیر كشور و وزیر دفاع و رئیس جمهوری افغانستان گفت‌وگو کند.

کرزای در این دیدار از وزیر دفاع آمریکا خواست که تردد نیروهای آمریکایی را در روستاهای افغانستان محدود کرده و مسئولیت این مناطق را از همین حالا به نیروهای افغان واگذار کنند.

طبق بیانیه دفتر رئیس جمهوری افغانستان "نیروهای بین‌المللی باید از روستاهای افغانستان بیرون شده و در پایگاه‌های خود مستقر شوند." در این بیانیه همچنین آمده است: "نیروهای امنیتی افغانستان این توانایی را دارند که امنیت روستاها را تامین کنند."

برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان از سال گذشته در افغانستان اجرا شده و تا حالا حدود نیمی از مناطق این کشور در دو مرحله جداگانه به نیروهای افغان سپرده شده است.

اما براساس برنامه‌ای که مورد تائید آمریکا و متحدانش در پیمان ناتو قرار گرفته، انتظار می‌رود ماموریت نظامی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴ پایان یابد.

با این حال، آمریکا گفته است که پس از سال ۲۰۱۴ نیز به حمایت خود از تقویت نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

علاوه بر این، قرار است افغانستان و آمریکا یک قرارداد همکاری استراتژیک را امضا کنند که مقام‌های افغان، از آن به عنوان تضمینی برای ادامه حمایت از افغانستان در بلندمدت یاد می‌کنند.

علی‌رغم خروج طالبان، آمریکا "به مذاکرات متعهد است"

هر چند گروه طالبان اعلام کرده که مشارک خود را در مذاکرات آشتی ملی به حالت تعلیق درآورده است، سخنگوی کاخ سفید بر پایبندی آمریکا به این مذاکرات تاکید کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: "بدون یک راه‌حل سیاسی، هیچ راه‌حل محتمل دیگری برای جنگ افغانستان وجود نخواهد داشت."

وی در ادامه افزود، "آنهایی که می‌خواهند به تفاهم برسند، باید سلاح‌هایشان را زمین بگذارند، القاعده را نفی کنند و متعهد شوند که به قانون اساسی افغانستان متعهد خواهند بود."

خروج طالبان از مذاکرات، به تلاش‌های جاری برای آغاز مذاکرات جدی با شبه‌نظامیان صدمه جدی زده است.

در روز پنجشنبه گروه طالبان اعلام کرد، مذاکرات با آمریکایی‌ها را قطع کرده است.

طالبان با انتشار اعلامیه‌ای "موضع مبهم آمریکا" را دلیل قطع مذاکرات دانسته و اعلام کرده‌اند که مسئولیت قطع روند مذاکرات به عهده آمریکاست.

در اعلامیه طالبان که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه به تمامی رسانه‌ها فرستاده شده، آمده است که مذاکرات طالبان و آمریکا در سوم ماه ژانویه ۲۰۱۲ شروع شده بود و یکی از محورهای اصلی آن تبادل اسرا بود و همچنین طالبان می‌خواستند با ایجاد دفتری در قطر، این بهانه تبلیغاتی آمریکا را که می‌گفت طالبان برای گفت‌وگو آدرس مشخصی ندارند، برطرف کند.

در اعلامیه طالبان تاکید شده است که مذاکرات به دلیل عدم شفافیت موضع آمریکا و عمل نکردن آنها بر وعده‌های خود، متوقف شده است اما این اعلامیه روشن نمی‌کند که وعده‌هایی که آمریکا به آن عمل نکرده، چه بوده است.

طالبان همچنین تاکید کرده‌اند که تاکنون هیچ تماس و مذاکره‌ای با "دولت کابل" نداشته‌اند زیرا طالبان معتقدند که مذاکره در مورد مسائل داخلی افغانستان در حالیکه هنوز این کشور "تحت اشغال بیگانگان است، بی‌معناست".

اعلامیه طالبان همچنین تاکید می‌کند که مذاکره با آمریکایی‌ها که از ماه ژانویه شروع شده بود، بر محورهای مشخص و محدودی چون تبادل اسرا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان بوده است اما آمریکا سعی کردند با همه جانبه نشان دادن مذاکرات، از آن استفاده تبلیغاتی کنند.

در بخشی از اعلامیه آمده است که طالبان زمانی "مجبور به قطع مذاکرات" شدند که نماینده آمریکا در دیدار اخیر خود با نمایندگان طالبان، شرایطی را پیش کشید که قبلا در مورد آن توافق نشده بود.

در بخش دیگری از اعلامیه طالبان چنین آمده است: "باید بگوییم که مانع اصلی گفت‌وگوها نیز موضع متزلزل، متغیر و غیر شفاف آمریکاست و به همین خاطر مسئولیت توقف این گفت‌وگوها نیز به عهده آنان می‌باشد".

طالبان درحالی از توقف گفت‌وگو با آمریکایی‌ها خبر داده که اخیرا دولت افغانستان اعلام کرده بود که قرار است پنج تن از اعضای کلیدی گروه طالبان برای پیشبرد روند مذاکرات قطر، از گوانتانامو به دوحه منتقل شوند و وزیر خارجه افغانستان نیز برای گفت‌وگو با مقام‌های قطر به این کشور سفر کند.