رویترز با استناد به نظرسنجی یك روزنامه ژاپنی در روز سه‌شنبه گزارش داد كه اكثریت مردم ژاپن با راه‌اندازی مجدد نیروگاه‌های هسته‌یی این كشور برای انجام امور حفظ و نگهداری تعطیل شده‌اند مخالفند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه ژاپنی آساهی روز سه‌شنبه با اعلام این خبر گزارش داد كه این نظرسنجی بی‌اعتمادی عمومی مردم ژاپن را نسبت به انرژی هسته‌یی پس از بحران هسته‌یی ماه مارس سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت ژاپن درصدد است برخی از نیروگاه‌های هسته‌یی تعطیل شده این كشور را مجددا راه‌اندازی كند تا در تابستان از قطعی برق اجتناب شود. در حال حاضر تنها دو رآكتور از ۵۴ راكتور هسته‌یی ژاپن فعال هستند.

این دو رآكتور قرار است تا ماه آوریل برای تعمیرات احتمالی تعطیل شوند.

یوكیو ادانو ، وزیر تجارت، صنعت و اقتصاد ژاپن در ماه میلادی جاری اعلام كرد كه ممكن است هیچ یك از رآكتورهای هسته‌یی این كشور به موقع تا تابستان فعالیت‌شان را از سر نگیرند و به این ترتیب ممكن است ژاپن در اوج ساعت مصرف در تابستان با ۱۰ درصد قطعی برق روبرو شود.

طبق یك نظرسنجی كه توسط روزنامه آساهی انجام گرفت ۵۷ درصد مردم ژاپن با ازسرگیری فعالیت‌ رآكتورهای هسته‌یی تعطیل شده ژاپن موافق نیستند و ۸۰ درصد آنها به تمهیدات امنیتی دولت اعتماد ندارند.

نگرانی‌های عمومی درباره انرژی هسته‌یی پس از حادثه ماه مارس سال ۲۰۱۱ به اوج خود رسید.

در حادثه هسته‌یی ۱۱ مارس زمین لرزه و سونامی آسیب شدیدی به نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما دایچی وارد كرد و دومین حادثه هسته‌یی جهان پس از فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ را رقم زد.

در این حادثه برق نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما دایچی قطع شد، سیستم خنك‌كننده رآكتورهایش از كار افتاد و وقوع چند انفجار هیدروژنی در رآكتورها موجب نشت مواد رادیواكتیو در هوا و محیط اطراف این نیروگاه شد.

به دنبال حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی، اعتماد عمومی نسبت به ایمنی انرژی هسته‌یی به شدت متزلزل شده است و بسیاری از مردم ژاپن خواستار كناره‌گیری دولت‌شان از انرژی هسته‌یی و روی آوردن به دیگر منابع انرژی هستند.

قبل از وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی، دولت ژاپن قصد داشت تولید برق از طریق انرژی هسته‌یی را تا سال ۲۰۳۰ چند برابر كند، اما اكنون درصدد كاهش وابستگی به انرژی هسته‌یی و افزایش نقش منابع برگشت‌پذیر مانند انرژی باد و انرژی خورشیدی است.

دولت ژاپن در تلاش برای اطمینان دادن به مردم كشورش درباره ایمنی انرژی هسته‌یی به آزمایشات فشار روی آورده است تا به آن‌ها اطمینان دهد كه راه‌اندازی مجدد برخی راكتورهای هسته‌یی در این كشور خطری ندارد.

آزمایشات فشار كه اتحادیه اروپا نیز به دنبال وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی انجام آن را در همه كشورهای اروپایی اجباری كرد، شبیه‌سازی‌های كامپیوتری هستند که میزان مقاومت نیروگاه‌های هسته‌یی را در برابر حوادث طبیعی مانند زمین‌لرزه و سونامی که در ماه مارس حادثه نیروگاه هسته‌یی فوكوشیما دایچی را رقم زد، بررسی می‌کنند. برخی كارشناسان ژاپنی صحت آزمایشات فشار را زیر سوال برده‌اند و بسیاری از دولت‌های محلی ژاپن كه باید با راه‌اندازی مجدد رآكتورها موافقت كنند خواستار آزمایشات جامع‌تری هستند كه آسیب‌های نیروگاه فوكوشیما دایچی را مدنظر قرار دهد.

پیش از وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی، انرژی هسته‌یی حدود یك سوم نیاز ژاپن به برق را تامین می‌كرد.

پس از وقوع حادثه‌ هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی بسیاری از دولت‌های محلی ژاپن كه میزبان نیروگاه‌های هسته‌یی این كشور هستند به خاطر نگرانی‌های عمومی اجازه راه‌اندازی مجدد راكتور‌هایی را كه برای بررسی‌های دوره‌یی تعطیل شده بودند، نداده‌اند.

در ژاپن همه راكتورهای هسته‌یی هر ۱۳ ماه یك‌بار باید برای انجام بررسی‌های دوره‌یی تعطیل شوند.

شركت هوكایدو الكتریك پاور در اوایل ماه میلادی جاری اعلام كرد كه ممكن است تعطیلی راكتور ۹۱۲ مگاواتی شماره سه نیروگاه هسته‌یی توماری را از اواخر آوریل تا اوایل ماه مه به تاخیر بیندازد.

این راكتور قرار است مانند سایر راكتورهای هسته‌یی ژاپن برای انجام روند حفظ و نگهداری تعطیل شود.

پس از تعطیلی راكتور شماره سه نیروگاه هسته‌یی توماری هر ۵۴ راكتور هسته‌یی ژاپن تعطیل خواهند شد، مگر اینكه یكی از شركت‌های ژاپنی اجازه راه‌اندازی مجدد راكتورهای هسته‌یی‌اش را دریافت كند.

از آن جا كه پس از وقوع حادثه هسته‌یی نیروگاه فوكوشیما دایچی هیچ یك از رآكتورهای هسته‌یی ژاپن كه برای انجام روند حفظ و نگهداری تعطیل شده‌اند مجددا راه‌اندازی نشده‌اند این احتمال وجود دارد كه ژاپن در بهار سال جاری هیچ گونه رآكتور هسته‌یی فعالی نداشته باشد.

گزارشاتی كه درباره این حادثه هسته‌یی منتشر شده حاكی از این است كه در ساعات اولیه پس از وقوع این انفجار، هسته‌ی دو رآكتور نیروگاه فوكوشیما دایچی دچار گداخت نسبی شد.