سرانجام پس از گذشت بیش از هشت ماه از حملات تروریستی ۲۲ جولای سال ۲۰۱۱، دستگاه قضایی نروژ به صورت رسمی اتهامات "آندرس برویک" عامل این حملات را به وی تفهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه تلویزیونی ان.آر.کی، آندرس برویک از سوی دادستان نروژ نسبت به انجام بمب گذاری و ارتکاب اعمال تروریستی در تاریخ ۲۲ جولای سال ۲۰۱۱ محکوم شده است.

برویک متهم است که با بمب گذاری در مرکز شهر اسلو و تیراندازی در جزیره اوت اویا منجر به کشته شدن ۷۷ نفر و زخمی شدن ۱۵۱ نفر دیگر شده است. همچنین آندرس برویک متهم است که با ارتکاب اعمال تروریستی منجر به ایجاد رعب و وحشت عمومی در نروژ شده است.

در این میان بخش ضد ترور دستکاه قضایی نروژ محاکمه آندرس برویک را بر عهده خواهد داشت. قرار است ۱۶ آوریل محاکمه متهم نرو‍ژی در اسلو آغاز شود.

* دادگاهی که نتیجه آن مشخص است

به گزارش شبکه تلویزیونی ان.آر.کی، در صورتی که آندرس برویک نسبت به همه اتهامات وارده محکوم شود وی نهایتا به ۲۱ سال حبس محکوم خواهد شد.

این در حالیست که اخبار دیگر از احتمال تایید مشکل روانی برویک و فرستادن وی به مرکز نکهداری بیماران روانی حکایت دارد. هم اکنون تیمی از روانپزشکان به صورت ۲۴ ساعته آندرس برویک را زیر نظر داشته و در حال تنظیم گزارشی جامع در خصوص وضعیت روحی عامل حملات ۲۲ جولای سال ۲۰۱۱ هستند. در هر صورت دو احتمال بیشتر در خصوص آندرس برویک وجود ندارد.

قاتل نروژی در صورتی که به صورت عامدانه و با سلامت روحی کامل دست به ارتکاب اعمال تروریستی زده باشد بر اساس قانون مجازات نروژ مجازاتی بیشتر از ۲۱ سال حبس نخواهد داشت.

با این حال آندرس برویک مشغول تهیه دفاعیه خود در دادگاه و نوشتن کتاب خاطراتش است! به نظر می رسد فردی که مشکل روحی و روانی داشته باشد (در حدی که این مشکل منجر به اثبات عدم تعادل روحی وی در حین ارتکاب جنایت شود) توانایی و قدرتی برای نوشتن کتاب و برنامه ریزی برای نقشه ای شوم و در عین حال پیچیده مانند آنچه در مرکز شهر اسلو و جزیره اوت اویا رخ داد نداشته باشد!با این حال آندرس برویک همچنان در پناه ساختار قضایی و امنیتی نروژ به سر می‌برد.

* بی‌تفاوتی مردم نروژ نسبت به اعلام اتهام برویک

تفهیم اتهام آندرس برویک برای شهروندان نروژی اساسا مسئله تازه ای نیست و حتی بسیاری از رسانه های نرو‍ژی از قرار دادن این خبر در زمره اخبار اصلی خود اجتناب کرده اند.هم اکنون بیش از هشت ماه است که شهروندان نروژی نسبت به اتهامات آندرس برویک آگاه هستند و این قاتل نروژی وابسته به جریان فکری راست افراطی نیز انگیزه های خود را جهت ارتکاب جنایاتش در جولای سال ۲۰۱۱ تشریح کرده است.

آندرس برویک در مقابل رسانه ها و مقامات قضایی نروژ خواستار اعطای مدال افتخار به خود شده و از اینکه چنین جنایات وقیحانه ای صورت داده است به خود می بالد. با این وجود خانواده های قربانیان حوادث اسلو و اوت اویا ماههاست در انتظار یک تفهیم اتهام ساده علیه آندرس برویک مانده اند. این تفهیم اتهام دیرهنگام، آن هم با توجه به اینکه آندرس برویک از ابتدا مسئولیت اقدامات تروریستی خود را بر عهده گرفته است نشان دهنده اهمالکاری های موجود در دستگاه قضایی نروژ است.

ینس استولتنبرگ نخست وزیر نروژ بارها نسبت به محاکمه آندرس برویک در روالی قانونی تاکید کرده بود اما هرگز به رسانه ها نگفته بود که صرفا تفهیم اتهام برویک بیش از هشت ماه به طول خواهد انجامید.

* سوالاتی که قرار نیست پاسخ داده شود

بدون شک دادگاه آندرس برویک برای بسیاری از شهروندان نروژی قابل پیش بینی است.با توجه به سوابق این قاتل نروژی،احتمالا وی از ارتکاب اعمال تروریستی خود دفاع خواهد کرد و در عین حال سعی دارد با بیان جملاتی در نفی چند فرهنگی در اروپا و با تایید مواضع راستگرایان افراطی بار دیگر خود را فردی قهرمان جلوه دهد.

برویک در معدود گفت و گوهای خود اعلام کرده است که از ارتکاب اعمال تروریستی خود پشیمان نیست و این اقدام برای نجات نروژ از وضعیت موجود لازم بوده است! همچنین حکم دادگاه نیز برای شهروندان نروژی اهمیتی نخواهد داشت زیرا اساسا مجازاتی متناسب با جنایت برویک در قانون مجازات این کشور تعبیه نشده است.

اما برخی سوالات در خصوص آندرس برویک برای شهروندان نروژی و مخصوصا خانواده قربانیان بدون پاسخ مانده است. مهم ترین این سوالات به نحوه بمب گذاری برویک در مرکز شهر اسلو، نحوه برنامه ریزی وی برای حمله به مراکز دولتی، اهداف احتمالی تروریستی بعدی آندرس برویک، نحوه تهیه امکانات و ابزارهای مربوط به انجام اقدامات تروریستی ماه جولای سال ۲۰۱۱، نوع تعلق خاطر برویک به جریان راست افراطی در اروپا و ...باز می گردد.

همچنین شهروندان نروژی نسبت به بررسی اهمالکاریهای پلیس و دستگاه امنیتی نروژ در جریان بمب گذاری در حساس ترین نقاط امنیتی و دولتی اسلو و تیراندازی در اوت اویا حساسیات وی‍ژه ای دارد. به راستی قاتل نروژی چگونه توانسته است با خیالی راحت مواد منفجره را در مقابل ساختمانهای دولتی شهر اسلو جاسازی کند؟

همچنین باید این مسئله روشن شود که آندرس برویک چگونه در لباس یک نیروی امنیتی وارد محل برگزاری اردوگاه نوجوانان و جوانان حزب کارگر شده و آنها را به رگبار بسته است؟ چرا نیروهای امنیتی نروژ در این اردوگاه سیاسی که قرار بوده در آن نخست وزیر و دیگر مقامات رسمی دولتی نروژ حاضر شوند حضور نداشته اند؟ اینها سوالاتی است که نروژی ها خواستار پاسخدهی به آنها شده اند اما بدون شک قرار نیست پاسخ بسیاری از چنین سوالات مهم و تعیین کننده ای در دادگاه برویک داده شود.