نخست‌وزیر قطر پس از یک سال حمایت از گروهک‌های مسلح در سوریه با بیان اینکه روابط ما با سوریه و همچنین روسیه مهم است، مدعی شد در سوریه گروهک‌های مسلحی وجود ندارند.

به گزارش فارس، حمد بن جاسم نخست وزیر و وزیر خارجه قطر که نزدیک به یک سال است به همراه عربستان از گروهک‌های مسلح حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند، اعلام کرد که در سوریه گروهک مسلحی وجود ندارد.

این در حالی است که وی در سفر اخیر خود به نروژ خواستار حمایت تسلیحاتی از مخالفان مسلح در سوریه شده بود.

حمد بن جاسم روز گذشته در نشستی در اتحادیه عرب در قاهره اعلام کرد: پس از کشتاری که در باباعمرو شهر حمص و دیگر شهرهای سوریه، مهم این است که خواستار آتش‌بس شویم.

حمد بن جاسم که به گفته دیپلمات‌های عرب و غربی حمایت مالی و تسلیحاتی همه‌جانبه‌ای از گروهک‌های مسلح سوریه کرده است اما این گروهک‌ها تاکنون بشدت توسط ارتش سوریه و پشتیبان مردم این کشور سرکوب شده‌اند، اکنون خواستار آتش بس است.

به گزارش پایگاه خبری «قوات لبنانیهٔ» حمد بن جاسم اعلام کرد: ما علیه سوریه نیستیم. روابط ما با سوریه مهم است. مناسبات ما با روسیه نیز مهم است. ولی ما با زبان انسان‌دوستانه‌ای سخن می‌گوییم که نیازمند مواضعی روشن و صریح در این مسئله است.

این پایگاه خبری افزود: حمد بن جاسم تاکید کرد که گروه‌های مسلحی در سوریه نیست بلکه مردم هستند که تلاش می‌کنند از خود دفاع کنند و نظام سوریه آنان را گروهک‌های مسلح می‌نامد.

در دو هفته گذشته سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان و حمد بن جاسم علنا خواستار مسلح کردن گروهک‌های مسلح در سوریه شده بودند.

حمد بن جاسم پس از بیان این ادعا، گفت: روسیه نقشی مهم در این موضوع ایفا می‌کند. ما خواستار آتش‌بس فوری هستیم.