رئیس جمهوری سودان اعلام کرد که قصد ندارد بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوی شود.

به گزارش ایسنا عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در گفت‌وگو با روزنامه قطری الرای، اعلام کرد که قصد ندارد بار دیگر خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کند.

وی افزود: نشست حزب کنگره ملی حاکم سودان در سال ۲۰۱۳ تشکیل خواهد شد و طی آن اعضای حزب کنگره ملی حاکم، رئیس این حزب را که نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۵ خواهد بود، انتخاب می‌کنند.

البشیر به درخواست مسئولان دادگاه کیفری بین‌المللی از عبدالرحیم حسین، وزیر دفاع سودان برای حضور در این دادگاه اشاره کرد و گفت: برای چه وزیر دفاع سودان باید در لیست متهمان قرار گیرد و به خاطر حوادث سال ۲۰۰۳ میلادی بازخواست شود؟ آیا مسئولان دادگاه این مساله را الان کشف کرده‌اند؟

وی افزود: هدف دادگاه کیفری برکنار کردن رهبران دولت است، ما با این لیست آشنا هستیم نام رئیس جمهوری نیز در این لیست قرار دارد زمانی که از پاسخگویی به دادگاه کیفری خودداری کردیم، مورد اتهام واقع شدیم.

البشیر گفت: دادگاه کیفری رهبران آفریقایی را هدف قرار داده است چرا که این هم بخشی از طرح‌های جدید استعماری غرب است و غربی‌ها می‌خواهند بار دیگر استعمار آفریقا را شروع کنند، همان‌طور که دخالت‌های کشورهای غربی در امور لیبی به نفع ملت لیبی نبود بلکه آنها به نفت این کشور و سواحل لیبی چشم طمع دوخته بودند.

رئیس جمهوری سودان در ادامه گفت: سودان به دولت قطر ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی نهرالنیل را بخشید تا این کشور را به سرمایه‌گذاری در سودان تشویق کند و قطر نیز با حمایت مالی از خطوط انتقال برق موافقت کرد.

وی همچنین با اشاره به مشارکت کشورش در کنفرانس سران کشورهای عرب که قرار است اواخر ماه جاری میلادی در عراق برگزار شود گفت: اوضاع کنونی عراق چندان مطلوب نیست ما خواهان برقراری صلح در عراق هستیم اما تاکنون هیچ تصمیمی درباره شرکت در این کنفرانس گرفته نشده است و تصمیم‌گیری درباره آن بر عهده گروه‌‌های ذی‌ربط در سودان است.