نوری المالكی عنوان داشت كه حوادث جاری منطقه می‌تواند پیامدهایی منفی بر عراق بگذارد و تغییر سریع نظام حاكم سوریه، منطقه را به آینده‌ای نامعلوم می‌كشاند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوری المالكی، نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با روزنامه اماراتی البیان، عنوان داشت: حوادثی كه در منطقه در جریان است، پیامدهایی منفی بر عراق خواهد داشت البته تا زمانی كه نیروهای مسلحی برای محافظت از خاك كشور وجود نداشته باشند.

وی در ادامه افزود: به وجود آمدن تغییرات سریع در نظام‌های حاكم كشورهای مختلف به ویژه سوریه كه بسیار مهم است، ممكن است منطقه را به سمت آینده‌ای نامعلوم بكشاند.

المالكی همچنین تاكید كرد: مهم‌ترین دغدغه ما مجهز كردن نیروهای مسلح به ویژه نیروهای هوایی است.

وی در ادامه افزود: موضع عراق در قبال حمایت از درخواست‌های ملت سوریه ثابت است اما تغییر سریع نظام حاكم در این كشور ممكن است منطقه را به سمت آینده‌ای نامعلوم بكشاند.

المالكی همچنین عنوان داشت: وجود نیروهای مسلح توانمند در عراق باعث می‌شود كه تروریست‌ها نتوانند از طریق مرزهای سوریه وارد عراق شوند.

وی در خصوص پرونده طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهوری عراق و دست داشتن وی در عملیات تروریستی در عراق عنوان داشت: این پرونده باید از طریق راه‌كارهای قضایی حل و فصل شود و نمی‌توان آن را از طریق توافق‌های سیاسی حل و فصل كرد.

المالكی همچنین تاكید كرد: می‌توانیم بگوییم كه روابط عراق و آمریكا متعادل شده و این روابط بر پایه منافع مشترك بنا شده است، عقب‌نشینی نیروهای آمریكایی از عراق مرحله جدیدی را در این روابط آغاز كرد اما همچنان اختلافاتی بر سر تعداد كارمندان سفارت آمریكا در عراق و مربیان نظامی آنها وجود دارد و به توافق‌هایی در این زمینه دست یافته‌ایم.