كاندولیزا رایس اظهار داشت: پیروزی ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری این كشور ممكن است آخرین پیروزی برای "پوتینیسم" باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، كاندولیزا رایس، وزیر خارجه سابق آمریكا اظهار داشت: پیروزی ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری این كشور ممكن است آخرین پیروزی برای "پوتینیسم" باشد.

رایس خاطرنشان كرد: آینده روسیه بستگی به رفتار طبقه متوسط در حال ظهور روسیه دارد؛ طبقه‌ای كه به جهان ملحق شده و با سیاست‌های فاسد كرملین بیگانه است.

وی در خصوص پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه اظهار داشت:‌ وی به راه خود ادامه داد، جانشین شاگرد خود، دیمیتری مدودف شد و دوباره به كرملین رسید تا استبداد و ركود سیاسی را استحكام بخشد.

رایس به اولین باری كه در سال ۱۹۷۹ به اتحاد جماهیر شوروی سفر كرد، اشاره كرد و اظهار داشت:‌ در آن شرایط مردم تحت سركوب استالین به سر می‌بردند.

وی افزود: اما هم‌اكنون شرایط متفاوت شده است و این در حالی است كه پوتین دادگستری و تلویزیون‌های مستقل را از بین برده و فرماندارانی انتصابی را به جای انتخابی بر سر كار گذاشته است. وزیر سابق خارجه آمریكا اظهار داشت: نمایندگان طبقه خلاق روسیه در حال تحصیل در مدارس اقتصادی معتبر در اروپا و آمریكا هستند و دیگر نمی‌نشینند تا از طریق تلویزیون روسیه سخنان كرملین را گوش كنند. وی افزود: حتی طبقه متوسط در مسكو، سنت پترزبورگ یا "ولادی وستوك" دارای انتظارات متفاوتی برای آینده هستند.

كاندولیزا رایس تاكید كرد: پوتین مشروعیت خود را بر پایه رفاه و نظم عمومی بنا نهاده‌ اما به نظر می‌رسد درك نمی‌كند كه جامعه مرفه نیازمند احترام نیز هست.