پس از فشارهای شدید ماههای اخیر علیه سوریه تحولات روزهای اخیر نشان می دهد جبهه عربی غربی که اخیرا تلاشها برای براندازی نظام اسد را به اوج رسانده بود از انجام تغییرات مورد نظرش در این کشور نا امید شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بازگشت آرامش به اکثر نقاط سوریه، شرکت گسترده مردم در همه پرسی قانون اساسی و تداوم حفظ وحدت میان ارکان نظام دمشق همگی از عواملی است که باعث شده جبهه ضد سوری از رسیدن به اهداف شوم خود در این کشور باز بماند.

در ماههای اخیر اوج تلاش جبهه عربی غربی در شورای امنیت دیده شد که این تلاشها با مخالفت قاطع روسیه و چین راه به جایی نبرد. از طرفی گروهکهای تروریستی نیز طی ماههای اخیر با اقدام قاطع ارتش سوریه از اکثر مواضع خود عقب نشینی کرده و متلاشی شدند.

در همین حال همه پرسی قانون اساسی جدید سوریه که با حضور گسترده مردم برگزار شد، مُهر تاییدی بر این واقعیت بود که اکثریت مردم سوریه خواهان حفظ نظام اسد با انجام اصلاحات اساسی در کشور هستند.

واقعیتهای فوق به همراه حفظ وحدت ارکان نظام اسد در برابر هجمه های گسترده روانی و عملیاتی جبهه عربی غربی، عواملی است که باعث شده اکثر تحلیلگران منطقه ای و غربی به این مسئله اذعان کنند که سوریه بتدریج بحران را پشت سر گذاشته و دوره جدیدی از پیشرفت این کشور همراه با اصلاحات در جهت خواست مردم آغاز شده است.

در همین راستا روزنامه ایندیپندنت امروز (پنج شنبه) در گزارشی به بررسی آخرین تحولات سوریه و افزایش شکاف میان مخالفان اسد پرداخت. این روزنامه انگلیسی اذعان کرد با شدت گرفتن حملات ارتش سوریه به جبهه مخالفان، شکاف در این جبهه از هر زمانی بیشتر شده است.

ایندیپندنت تاکید کرد: "با وجود تلاش جریانهای مخالف برای ایجاد نوعی ائتلاف، اما نشستهایی که در این راستا در اردن، پاریس و بروکسل برگزار شده به نتایج قطعی نرسیده است."

این روزنامه در ادامه در به نقل از به اصطلاح یک فعال سوری به نام "قیس البیدی" که در نشستهای مخالفان اسد شرکت کرده نوشت: در این دیدارها پیشرفتهایی بدست آمد اما اختلافات همچنان بر سرجای خود وجود دارد.

وی افزود: شکاف اصلی و بزرگ میان رهبران جریان مدنی (شخصیتهای مخالف) و شاخه جنگجویان (گروههای مسلح) است. در همین راستا برخی به شورای ملی سوریه به عنوان کلوپی که در آن مخالفان مقیم خارج دوره هم جمع شده اند و با امنیت و پولهای قطر در نشستها شرکت می کنند، نگاه می کنند.

از سوی دیگر، "آنتوان الحایک" از تحلیلگران پایگاه خبری النشره لبنان امروز در گزارشی نوشت: شدت موضع گیری آمریکا در قبال بحران سوریه از زمان آغاز ناآرامیها در این کشور به کمترین میزان خود رسیده است.

وی تاکید کرد: با مواضع "لئون پانتا" وزیردفاع آمریکا در قبال تحولات سوریه مشخص می شود که تلاش آنها برای سرنگونی نظام دمشق هم اکنون به کمترین میزان خود رسیده است. این مسئله بیانگر مقاومت محور سوری- ایرانی- روسی در برابر تمامی فشارهاست که در نتیجه آن واشنگتن و پاریس در تلاش برای یافتن راه حلی برای خروج از مسئله با کمترین آسیب ممکن هستند.

این تحلیلگر با اشاره به کارساز شدن میانجیگری روسیه در جریان تحولات سوریه از تماسهای آمریکا با دمشق در راستای پایان دادن به بحران در این کشور خبر داده است.