رئیس‌جمهور برزیل در جریان سفر خود به آلمان از اقدام کشورهای توسعه یافته برای سرازیر کردن دلار در بازار کشورهای در حال توسعه و بر هم ریختن وضع پولی و اقتصادی این کشورها انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمریکای لاتین، "دیلما روسف"، رئیس‌جمهور برزیل، در جریان افتتاح نمایشگاه "CeBIT"، یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های تکنولوژی در آلمان، از انجام اقداماتی برای حمایت از پول و اقتصاد برزیل در مقابل سیل دلارهایی که به سوی این کشور هجوم می‌آورند دفاع کرده و مجددا انتقادات خود از "سونامی پولی" را تکرار کرد.

هفته گذشته دولت برزیل اقداماتی را برای جلوگیری از افزایش پی در پی ارزش "رئال" (پول ملی برزیل) و افزایش مالیات بر وام‌های دریافتی از خارج به ۶ درصد، در صورتی که وعده بازپرداخت آنها کمتر از سه سال باشد، صورت داد.

دیلما روسف در همین رابطه از اقدام کشورهای توسعه یافته که با سرازیر کردن دلار در بازار سونامی پولی ایجاد می‌کنند و وضع پولی و اقتصادی کشورهای در حال توسعه را به هم می‌ریزند، انتقاد کرد.

"آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان، روز گذشته در مقابل انتقادات رئیس‌جمهور برزیل گفت: ما به نوبه خود ناظر اقدامات حمایت‌گرانه یک‌جانبه هستیم.

وی به طور روشن به تصمیمات دولت برزیل مبنی بر افزایش مالیات بر خودروهای وارداتی اشاره کرده و اظهار داشت این اقدام آلمانی‌ها را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است.

"مارکو اورلیو گارسیا"، مشاور امور بین‌الملل رئیس‌جمهور برزیل که روسف را در سفر به آلمان همراهی می‌کند، در این رابطه اظهار داشت: رئیس‌جمهور یک میلی‌متر هم از انتقادات خود عقب‌نشینی نخواهد کرد. لازم است برزیل محکم در برابر این جنگ ارزی که برای ما بسیار گران تمام می‌شود ، موضع بگیرد.

مارکو اورلیو افزود: بی جهت نیست که رئیس‌جمهور، اقدامات کشورهای غنی را نوعی مانع تعرفه‌ای توصیف کرده است، زیرا آنها به صورت مصنوعی ارزش پول‌های خود را پایین می‌آورند و صادرات کشورهای نوظهور را دچار مشکل می‌کنند.

وی همچنین گفت: به عقیده رئیس‌جمهور، سیاست نرخ بهره پایین برای تشویق صادرات اروپا نوعی حمایت مصنوعی است.

دیلما روسف نیز در دفاع از اقدامات دولت خود تاکید کرد: ما یک اقتصاد حاکم هستیم و تمامی اقدامات را برای حفاظت از خود انجام خواهیم داد.

در حال حاضر ارزش رئال نسبت به دلار همچنان در حال افزایش است. فقط در سال جاری این افزایش به میزان ۱۱ درصد بوده و رئال از نظر بالا رفتن ارزش نسبت به دلار، در صدر واحدهای پولی دنیا قرار گرفته است.

به عقیده کارشناسان، یکی از علل اصلی این امر خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به اقتصاد برزیل است. تنها در ۱۷ روز اول ماه فوریه تراز ورود و خروج دلار از برزیل به میزان ۵/۶ میلیارد دلار مثبت بوده است.

علت دیگر افزایش ارزش رئال، سیاست کشورهای پیشرفته است که می‌خواهند خود را در برابر بحران اقتصادی تقویت کنند و با این سیاست، دلار و یوروی بیشتری وارد بازار می‌کنند.

از سوی دیگر، دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، از وزرای توسعه صنعت و تجارت خارجی و وزیر دارائی دولت خود خواسته است که یک استراتژی موثر برای بازیافتن فضای صادرات برزیل در آمریکا تهیه کنند.

ابتکار برای صادرات گوشت، مذاکره برای از میان برداشتن مالیات اضافه بر صادرات آب میوه و شکر به آمریکا از جمله این فعالیت‌ها خواهد بود.

مذاکره درباره صادرات گوشت، مرغ و سویا به چین و ورود کالاهای ارزان و نامرغوب چینی نیز در چهارچوب مذاکرات اقتصادی قرار خواهند گرفت.

آمریکا که پیش از این بزرگ‌ترین خریدار کالاهای برزیلی بود، از سال ۲۰۰۹ جایگاه اول را در ارتباط با جذب صادرات به چین داد. در گذشته ۲۵ درصد صادرات چین به آمریکا بود، ولی در سال ۲۰۱۱ این رقم به میزان ۱۰ درصد کاهش یافت.