تلاش مخالفان ولادیمیر پوتین برای اشغال یكی از میادین مهم شهر مسكو برای اعتراض به پیروزی وی در انتخابات ریاست ‌جمهوری، با بازداشت صدها تن توسط پلیس ضد شورش و اقدامات شدید آنها برای متفرق‌ ساختن معترضان پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی كه مخالفان دولت روسیه انتخابات ریاست‌ جمهوری روز یكشنبه را آلوده به تخلف توصیف كردند، پلیس روسیه بیش از ۵۰۰ تن از افرادی كه نسبت به پیروزی قاطع ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری معترض بودند، دستگیر كرد.

پلیس روسیه اعلام كرد، آنها ۲۵۰ تن را در شهر مسكو و ۳۰۰ تن را نیز در شهر سنت پترزبورگ طی روز دوشنبه بازداشت كرده‌اند.

در بین افراد بازداشت ‌شده آلكسی ناوالنی، فعال مخالف فساد در روسیه كه در برخی محفل‌ها به عنوان رقیب آینده پوتین در نظر گرفته می‌شد و همچنین سرگئی اودالتسوف و ایلیا یاشین، دو رهبر برجسته دیگر مخالفان نیز بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سركوب شدید معترضان روسیه توسط پلیس می‌تواند به خشم مخالفان دامن زده و اعتراضات گسترده‌تری را به دنبال داشته باشد، اما این مساله نشان‌دهنده آمادگی مقامات روسیه برای استفاده از زور به منظور درهم‌ شكستن چنین تظاهرات‌هایی است.

تجمع روز دوشنبه نشان ‌دهنده تغییر تاتكتیكی معترضان مخالف دولت روسیه بود.

آلكسی ناوالنی كه یكی از پرطرفدارترین رهبران معترضان است، نخستین كسی بود كه پیشنهاد داد معترضان برای افزایش فشار بر پوتین همچنان در خیابان‌ها و میدان‌های شهر مسكو به حضور خود ادامه دهند.

اقدام مخالفان دولت روسیه برای پوتین، یادآور انقلاب نارنجی سال ۲۰۰۴ در اوكراین است؛ در انقلاب نارنجی اوكراین معترضان طی اعتراضاتی گسترده در میدان اصلی شهر "كی‌یف" اردو زدند و این مساله مقامات این كشور را مجبور كرد تا پیروزی انتخاباتی كاندیدایی كه توسط كرملین حمایت می‌شد، لغو كند.

برخورد مقامات روسی با معترضان طی دوشنبه شب سریع و قاطعانه بود.

صف‌های ماموران ضد شورش پلیس به سرعت وارد میدان پوشكین شهر مسكو شدند و معترضان را با زور به طرف اتوبوس‌های مخصوص بازداشت پلیس هدایت كردند.

برخورد پلیس پس از آن حادث شد كه طی تجمعی حدود ۲۰ هزار تن از معترضان كه نسبت به كمپین انتخاباتی تعریف‌شده به نفع پوتین و تخلفات گسترده در انتخابات معترض بودند، در این میدان حضور پیدا كردند.

این در حالی است كه ولادیمیر پوتین با دو برابر كردن حقوق نیروهای امنیتی و پلیس، وفاداری آنها را به خود بیشتر كرده است.

گفته می‌شود با حضور گسترده نیروهای امنیتی روسیه طی روز دوشنبه، طبقه متوسط شهرنشین این كشور كه هسته اعتراضات را تشكیل می‌دهند، برای حضور در تظاهرات‌های آینده بی‌میل‌تر خواهند شد.

ناوالنی در اعتراضات روز دوشنبه برای به هیجان آوردن معترضان در فراخوانی خطاب به جمعیت می‌گفت "ما قدرت هستیم" اما وی پس از آن به همراه سرگئی اودالتسوف بازداشت شد و چند ساعت پس از آن آزاد شد.

ناوالنی خطاب به جمعیت فریاد می‌زد: ما خواهان اقدام مسالمت‌آمیز نافرمانی مدنی هستیم و صحنه را ترك نخواهیم كرد.

وی ادامه داد: ما حقیقت را درباره این دولت می‌دانیم. این دولت، دولت متقلبان و دزدان است.

ناوالنی پس از آزادی از بازداشت خطاب به حدود ۴۰ تن از حامیان خود گفت كه اعتراضات دیگری نیز برای روز شنبه در مسكو و دیگر شهرهای روسیه برنامه‌ریزی شده است.

ناوالنی تاكید كرد: ما به مبارزه ادامه می‌دهیم تا پیروز شویم.

همچنین گریگوری یاولینسكی، یك رهبر دیگر مخالفان نیز كه از ثبت‌نام وی برای رقابت‌های انتخابانی جلوگیری شده بود، گفت: كمپین انتخاباتی ناعادلانه، بزدلانه و خیانتكارانه بود.

همچنین ناظران انتخاباتی بین‌المللی نیز در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه به نبود رقابت واقعی میان كاندیداها اشاره كرده و گفتند، شمارش آراء در تقریبا یك‌سوم حوزه‌های انتخاباتی كه ناظران بازدید كردند، با ارزیابی منفی همراه بوده است.

تونینو پیكولا، رئیس هیات ناظران سازمان امنیت و همكاری اروپا اظهار داشت: هیچ رقابت واقعی وجود نداشت و پوتین با سوء‌استفاده از منابع دولتی پیروزی خود را تضمین كرد.

وی افزود: رسانه‌های خبری به وضوح به نفع یك كاندیدا جانبداری می‌كردند و پوشش عادلانه‌ای از دیگر كاندیداها ارائه نمی‌دادند.

ناظران انتخاباتی روسیه همچنین به گزارش‌های متعددی در خصوص رای‌گیری "چرخ و فلكی" اشاره كردند كه طی آن اتوبوس‌های مملو از رای‌دهندگان در طول شهر چرخانده می‌شدند تا چند بار اقدام به رای دادن كنند.

به گفته آنها آمار انتخابات به حد انتخابات پارلمانی پرمناقشه ماه دسامبر كه اعتراضات را به همراه داشت، بالا بوده است.

همچنین موسسه "گالوس" كه یك دیده‌بان مستقل انتخابات روسیه است، اظهار داشت كه گزارش‌های تكمیل‌ نشده ناظران این موسسه طی شمارش‌های فردی آرا در حوزه‌های انتخاباتی با شمارش آرای رسمی اعلام‌شده متناقض است و نشان می‌دهد كه پوتین نزدیك به ۵۰ درصد از آراء را بدست آورده است.

با وجود آنكه مقامات روسیه تجمع روز دوشنبه را تحریم كرده بودند،‌ اما تدابیر امنیتی شدید بود و حدود ۱۲ هزار مامور پلیس مستقر شده بودند.

معترضان روسیه میدان پوشكین را با وجود آنكه فضای كمی برای حضور معترضان دارد، به علت اهمیت نمادین آن برای جنبش دموكراتیك این كشور در روزهای پایانی اتحاد جماهیر شوروی و همچنین نزدیك بودن به كاخ كرملین، انتخاب كردند.

همچنین اودالتسوف نیز از معترضان خواست تا زمان استعفای پوتین در میدان باقی بمانند.

وی خطاب به جمعیت فریاد زد: "اگر این انتخابات آزاد بود، چرا آنها كل شهر را پر از سرباز كرده‌اند؟" و معترضان در پاسخ به وی گفتند: "آنها از ما می‌ترسند".

پس از تجمع چند صد معترض دیگر به ناوالنی و اودالتسوف و دیگر چهره‌های مخالف پیوسته و شعار می‌دادند: "ما صحنه را ترك نخواهیم كرد".

پس از آن صدها تن از ماموران پلیس ضد شورش به محاصره آنها پرداختند، اما حدود یك ‌ساعت برای آغاز حمله خود علیه آنها منتظر ماندند. پس از حمله نیروهای ضد شورش، عابران پیاده كه شاهد خشونت آنها علیه معترضان بودند، شعار می‌دادند: "شرم بر شما. شرم بر شما".

پلیس همچنین ادوارد لیمونف، رهبر حزب "بلشویك ملی" و همچنین ده‌ها تن از هواداران وی را كه سعی داشتند، در میدان "لوبیانكا" در نزدیكی مقر كمیسیون انتخابات تجمع كنند، بازداشت كرد. این میدان مقر اصلی سازمان جاسوسی روسیه است.

معترضان روسیه روز دوشنبه با تمسخر اشك‌های پوتین آن را نشانه ترس از مخالفان دانستند.

یكی از رهبران معترضان اظهار داشت: ما مردی را دیدیم كه حتی از خودش نیز مطمئن نیست.

در یكی از دست‌نوشته‌های معترضان نوشته شده بود: "مسكو به اشك اعتقاد ندارد".

همچنین میخائیل كاسیانف كه در دور اول انتهابات ریاست ‌جمهوری پوتین در سال ۲۰۰۰ نخست‌وزیر وی بود و بعدها به مخالفان پیوست، از معترضان خواست تا خواهان برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی ماه دسامبر باشند.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری روسیه نیز برای آرام ساختن مخالفان به وزارت دادگستری این كشور دستور داد تا توضیح خود را درباره ممانعت از ثبت حزب آزادی مردم اعلام كند.

وی همچنین در اقدامی دیگر به همین منظور، به دادستان كل روسیه دستور داد تا نسبت به نسبت حكم محكومیت میخائیل خودوركوفسكی، یك چهره مخالف مشهور روسیه و بیش از ۳۰ تن دیگر از زندانیان سیاسی تجدید نظر كند.