پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه كه چهارم مارس برگزار شد واكنش‌های متفاوت جهانیان را در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین چاپ انگلیس، هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: "ولاد عزیز"! سورپرایز! سورپرایز! تو در انتخابات پیروز شدی! مردم روسیه نیز اشك می‌ریزند.

جان مك كین، سناتور آمریكایی نیز در پیامی در صفحه توییتر خود نوشت: این انتخابات به رغم نوآوری‌ها در فرآیند آن ناعادلانه بود و احتمال راه‌اندازی كمپین در آن نادیده گرفته شده بود.

رسانه‌ها نیز به نفع یك كاندیدای به خصوص موضع‌گیری كرده بودند و پوشش رسانه‌ای مناسبی از فعالیت كمپین سایر كاندیداها به عمل نیامد.

در همین حال كاترین آشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا اعلام كرد: پوتین به عنوان یك رهبر سیاسی آینده سیاسی‌اش دچار مشكل شده است و من هیچ تردیدی ندارم كه نخواهد توانست در شش سال آتی دوام بیاورد.

گری كاسپاروف، قهرمان شطرنج روسی نیز اعلام كرد: من پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری را به وی و دولت دوست‌داشتنی‌اش و ملت روسیه تبریك می‌گویم.

در همین حال سخنگوی آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان اعلام كرد: كرملین تاكنون واكنش مناسب و كافی به تقاضای معترضان از خود نشان نداده است و این مساله نشان دهنده این است كه تظاهرات‌ گسترش خواهد یافت.