دبیر كل ناتو اعلام كرد: سوزاندن نسخه‌هایی از قرآن در یك پایگاه نظامی آمریكا در افغانستان غیر عمدی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آلمان (د.پ.آ)، آندرس فوگ راسموسن، دبیركل سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) در گفت‌وگو با خبرنگاران در بروكسل اعلام كرد: نتایج اولیه بررسی‌ها درباره سوزاندن قرآن در پایگاه هوایی بگرام نشان‌دهنده این است كه این رویداد غیرعمدی بوده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچ تعمدی در برخورد با این متن مذهبی وجود نداشته است.

وی با "ناخوشایند خواندن" این مساله افزود: فرماندهان نظامی ما در افغانستان تصمیم لازم را در خصوص اقدام‌های بعدی اتخاذ خواهند كرد تا از این طریق از تكرار چنین اتفاقاتی در آینده جلوگیری شود.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داد: دبیركل ناتو از یافته‌های یك كمیسیون سازمان ملل متحد درباره اقدام‌های ناتو در لیبی استقبال كرد.

براساس یافته‌های این كمیسیون، ناتو كمپینی كاملا دقیق برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در لیبی به راه انداخته بود.

گزارش‌های سازمان ملل حاكی از آن است كه ناتو در لیبی به طور عمد هیچ غیرنظامی را هدف قرار نداده است اما در پنج مورد گفته می‌شود، هویت افرادی كه مورد هدف قرار گرفته‌اند مشخص نیست كه نظامی بودند یا غیرنظامی.

در همین حال آندرس فوگ راسموسن اعلام كرد: ناتو تمامی اتهام‌های مطرح شده درباره آسیب رساندن به غیرنظامیان را مورد بررسی قرار داده است.

وی در نشست ماهانه ناتو خاطرنشان كرد: فرآیند بازبینی گزارش‌ها نشان می‌دهد اهدافی كه ما در لیبی مورد حمله قرار داده‌ایم، اهداف كاملا نظامی بوده‌اند و كاملا تلاش شده تا تهدیدها علیه غیرنظامیان به حداقل برسد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: در صورتی كه دلیل و یا مدركی برای تهدید غیرنظامیان وجود داشته ما از انجام حملات خودداری كرده‌ایم.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: ناتو به همكاری‌های خود با روسیه در زمینه افغانستان و سایر عملیات‌ها ادامه خواهد داد.

دبیركل ناتو روز دوشنبه اعلام كرد، امیدوار است ائتلاف ناتو و مسكو قادر به حل و فصل مناقشاتشان بر سر سامانه دفاع موشكی باشند چرا كه هم روسیه و هم ناتو از چنین همكاری‌هایی بهره‌ خواهند برد.

ناتو اعلام كرده است كه برنامه نصب سامانه‌های دفاع موشكی این سازمان با هدف جلوگیری از تهدیدهای خارجی است.

با این حال روسیه به طرح استقرار این سامانه دفاع موشكی به شدت اعتراض كرده است.

دبیركل ناتو در خصوص پیروزی ولادیمیر پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه اعلام كرد: نتیجه این انتخابات احتمالا حاكی از تداوم سیاست‌های روسیه در آینده است و من انتظار دارم همكاری‌ها میان مسكو و ناتو گسترش یابد.

راسموسن در ادامه خاطرنشان كرد، انتظار دارد پوتین در نشست ناتو كه قرار است در ماه مه در شیكاگو برگزار شود حضور یابد تا از این طریق، طرفین بتوانند به توافق‌نامه‌ای در خصوص سامانه دفاع موشكی دست یابند.

دبیر كل ناتو اعلام كرد: با این حال نشست شیكاگو پایان ماجرا نیست چرا كه ما به مذاكرات و رایزنی‌ها با روسیه ادامه خواهیم داد.