دولت حماس از مسئولان فلسطینی خواست برای ممانعت از ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی و حمایت از آن تدابیر جدی اتخاذ كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه اماراتی دارالخلیج، ‌وزارت امور خارجه و برنامه‌ریزی دولت حماس روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد: اقدامات رژیم اشغالگر علیه مقدسات اسلامی و مسیحی به ویژه در مسجد الاقصی باعث از بین رفتن مقدسات اسلامی و مسیحی فلسطین خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: هرگونه آسیبی كه به اماكن مقدس در فلسطین به ویژه مسجد الاقصی وارد شود به معنای تجاوز آشكار به ادیان آسمانی و اصول بین‌المللی و نیز به مثابه شروع جنگ برای پایان دادن به اشغالگری‌های اسرائیل است.

در این بیانیه تاكید شده است: شهر قدس حق عربی اسلامی فلسطینیان است هرچند كه رژیم اشغالگر از مدت‌ها قبل این شهر را به اشغال خود درآورده و مقدسات اسلامی و مسیحی آن نیز جزو جدا نشدنی میراث فرهنگی امت اسلام هستند.

در این بیانیه همچنین از مسئولان فلسطین و گروه‌های ذیربط خواسته شده است كه به مسئولیت‌های خود در قبال مقدسات اسلامی و مسیحی موجود در فلسطین به ویژه مسجدالاقصی عمل كند.

از سوی دیگر، اتحادیه عرب با صدور بیانیه‌ای نیز از سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی سازمان ملل (یونسكو) خواست كه به منظور ممانعت از ادامه حفاری‌های اسرائیل در مسجد الاقصی وارد عمل شود.

در این بیانیه همچنین از جامعه جهانی و یونسكو و همه كشورهای عضو دائم شورای امنیت خواسته شده است كه برای نجات خود و پایان دادن به اقدامات خصمانه و نژاد پرستانه رژیم صهیونیستی هرچه سریعتر وارد عمل شوند.

اتحادیه عرب طی این بیانیه اعلام كرده است كه رژیم صهیونیستی به عنوان عامل اشغالگری‌های فلسطین مسئول اصلی این جنایات و اقدامات نژاد پرستانه علیه تاریخ و تمدن و قوانین بین‌المللی است.