سناتور جمهوری‌خواه آمریكایی گفت:‌ زمان برای تبیین سیاستی جدید علیه سوریه فرا رسیده است و ما خواستار حملات هوایی به رهبری آمریكا علیه نیروهای بشار اسد هستیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان مك‌كین، عضو جمهوری‌خواه ارشد كمیته نیروهای مسلح سنای آمریكا تصریح كرد: آمریكا باید تلاش‌های بین‌المللی را برای حافظت از غیرنظامیان سوری انجام دهد.

وی در سخنرانی خود در سنای آمریكا اظهار كرد: صراحتا اعلام می‌كنم كه انجام این اقدام نیازمند آن است تا آمریكا دفاع هوایی دشمن را دست‌كم در بخشی از سوریه سركوب كند.

مك‌كین طی ماه‌های اخیر خواستار اقدامات بیشتری از سوی دولت باراك اوباما، رئیس‌جمهوری آمریكا علیه دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه شده است.

این سناتور آمریكایی تاكید كرد: هدف نهایی حملات هوایی، دفاع از پناهگاه‌های امن مخالفان دولت است به نحوی كه آنها بتوانند فعالیت‌های سیاسی و نظامی خود را سازماندهی و طراحی كنند و بتوان برای آنها كمك‌های بشردوستانه و تجهیزات نظامی از جمله سلاح و مهمات، زره بدن و سایر تجهیزات دفاع شخصی ارسال كرد و به حفظ اطلاعات تاكتیكی، امنیت تجهیزات ارتباطی كمك كرده و بتوانیم غذا و آب و دارو برای آنها ارسال كنیم.

این عضو ارشد كمیته نیروهای مسلح سنای آمریكا در ادامه افزود: یكسال پس از خونریزی‌ها در سوریه، بحران این كشور به لحظه‌ سرنوشت‌سازی رسیده است. ابهام در سیاست آمریكا این نیست كه آیا نیروهای خارجی در سوریه مداخله نظامی می‌كنند یا خیر. ما می‌توانیم اطمینان داشته باشیم كه همسایه‌های سوریه اگر در حال حاضر چنین اقدامی انجام نداده‌اند، نهایتا در آینده انجام می‌دهند.

این عضو جمهوری‌خواه سنای آمریكا از ایالت آریزونا ادامه داد: با حضور آمریكا و یا بدون آمریكا نیز مداخله‌هایی در سوریه انجام می‌شود. حال سوال اصلی در قبال سیاست آمریكا این است كه آیا كشورمان قرار است در فاز بعدی درگیری‌ها در سوریه به نحوی كه هم به نفع مردم سوریه و هم آمریكا باشد، مشاركت می‌كند یا خیر. من معتقدم كه آمریكا باید مداخله كند.

جان مك‌كین خاطرنشان ساخت: با این وجود مشخص نیست كه سیاست فعلی بتواند موفق عمل كند. چنانچه بشار اسد بخواهد در راس قدرت بماند و به اقداماتش ادامه دهد و آمریكا دخالتی نكند، این یك شكست استراتژیك و اخلاقی برای آمریكا محسوب می‌شود. ما نمی‌توانیم و نباید كه اجازه دهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

دولت آمریكا در واكنش به این اظهارات اعلام كرده است كه مخالف چنین اقدامی است.

یك مقام‌ ارشد دولت آمریكا در گفت‌وگو با شبكه ای.بی.سی، تصریح كرد كه باراك اوباما و مشاورانش با اظهارات جان مك‌كین موافق نیستند.

این مقام در ادامه عنوان داشت: نگران هستیم كه مداخله نظامی بیشتر در سوریه بحران موجود را تشدید كرده و وضعیت را برای غیرنظامیان وخیم تر كند.

این مقام در ادامه گفت: شرایط سوریه با لیبی متفاوت است و آمریكا نمی‌داند كه آیا حمله هوایی موثر خواهد بود یا خیر. دولت سوریه اقدام به بمباران هوایی نكرده است و از سوی دیگر نمی‌توان گفت كه بخشی اعظمی از سوریه در دست مخالفان است و همین امر موفقیت حملات احتمالی هوایی را با خطر مواجه می‌سازد.