«چین با وجود در اختیار داشتن بزرگ‌ترین ارتش جهان از دیدگاه كمی در اندیشه افزایش توان نظامی خود بوده و به طور رسمی اعلام كرده است رقمی نزدیك به ۸۰ میلیارد یورو را برای این هدف در نظر دارد. واشنگتن و دیگر پایتخت‌های همسایه از این تصمیم پكن ابراز نگرانی كرده‌اند با این همه دولت چین بر "تدافعی بودن سیاست‌های نظامی" خود تاكید دارد.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، كنگره خلق چین بودجه نظامی این كشور را در سال جاری میلادی بار دیگر افزایش می‌دهد. به این ترتیب این بودجه رشد یازده درصدی را به خود خواهد دید.

به گفته "لی ژائو ژینگ"، سخنگوی نشست سالانه كنگره، بودجه دفاعی چین به ۶۷۰ میلیارد یوآن – معادل ۸۰ میلیارد یورو – خواهد رسید. وی در واكنش به نگرانی ایالات متحده و دیگر همسایگان پكن درباره این تصمیم عنوان كرد، "چین هیچ‌گونه تهدیدی برای دیگر كشورها به شمار نمی‌آید."

به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه آلمانی "زوددویچه سایتونگ" چین پس از آمریكا دومین بودجه دفاعی هنگفت جهان را به نام خود به ثبت رسانده است. بر اساس برآوردهای دولت آمریكا بودجه حقیقی نظامی چین دو یا سه برابر رقم‌های رسمی اعلامی است.

آمریكا، ژاپن و دیگر همسایگان آسیایی چین تبدیل این كشور به قدرتی نظامی در منطقه را با بدگمانی فزاینده‌ زیر نظر دارند. آنها دلیل این امر را هم مناقشه‌های دریایی در جنوب و شرق چین و تهدید جزیره تایوان از سوی همسایه شمالی عنوان می‌كنند. "باراك اوباما"، رییس جمهور آمریكا، در آغاز ژانویه گذشته استراتژی نظامی كشورش را در اقیانوس آرام تقویت كرد و به این ترتیب به تهدیدهای رو به گسترش چین واكنش نشان داد.

ارتش آزادیبخش خلق چین با ۲.۳ میلیون سرباز بزرگترین ارتش دنیاست؛ هر چند جنگ‌افزارش در بیشتر بخش‌ها هنوز هم از رقابت با رقیبانی چون آمریكا و یا دیگر كشورها باز‌می‌ماند. با این همه جمهوری خلق چین با تجهیز بمب افكن‌های J۲۰ و اژدرهای دریایی خود سعی دارد، دست‌كم در برخی حوزه‌ها عقب‌ماندگی‌اش را جبران كند. پكن در سال ۲۰۰۷ دست به معرفی اسلحه‌ای زد كه می‌تواند ماهواره‌ها را از دسترس خارج كند.

لی ژائو ژینگ در نشستی خبری با دفاع از افزایش هنگفت هزینه‌های نظامی در بودجه جدید آن را "سنجیده" و "عاقلانه" خواند و گفت، چین سیاست نظامی تدافعی را در پیش‌گرفته است. به گفته این سخنگو سهم هزینه‌های نظامی از مجموع بودجه از ۶.۶۸ درصد در سال ۲۰۰۸ به ۵.۵۳ درصد در سال ۲۰۱۱ كاهش داشته است. وی همچنین عنوان كرد، برای كشور بزرگی همانند چین پرداخت‌ها در حوزه دفاع در مقایسه با دیگر بخش‌ها ناچیز بوده و نگهبانی از استقلال و تمامیت ارضی در كانون توجه قرار دارد. سال گذشته میلادی مخارج نظامی چین در بودجه رشدی ۱۲.۷ درصدی داشت كه از رشد بودجه عمومی بسیار بیشتر بود.

"ون جیابائو"، نخست وزیر چین در آغاز نشست ۱۰ روزه كنگره خلق از رشد ناچیز اقتصادی با درصدی كمتر از ۸ درصد خبر خواهد داد. این كشور به دلیل بحران مالی جهانی و مشكل پرداخت بدهی‌ها از سوی بزر‌گ‌ترین بازار صادراتی چین – اروپا – كاهش آشكار رشد اقتصادی را پیش بینی‌ می‌كند. دومین اقتصاد بزرگ جهان سال گذشته رشدی ۹.۲ درصدی را به نام خود به ثبت رساند؛ با این حال ناگزیر بود با دردسرهایی چون تورم و یا حباب مسكن مبارزه كند.

این آخرین نشست نزدیك به ۳ هزار نماینده پیش از تغییر نسل برنامه‌ریزی شده در راس حزب كمونیست به شمار می‌آید. در پس پرده مبارزه‌ای سخت بر سر تیم رهبری آتی وجود دارد. یكی از سخنگویان این كنگره به دنبال رسوایی دست راست ریس حزب "چونگ كینگ" ادعای در میان بودن جنگ قدرت پنهان را سراسر "پوچ" خواند و آن را رد كرد.

* آغاز نشست کنگره خلق چین

کنگره خلق چین که به طور سالانه برگزار می‌شود، فعالیت‌های ۱۰ روزه خود را در تالار بزرگ پکن آغاز کرده است. این آخرین جلسه پارلمانی تحت رهبری فعلی چین به شمار می‌آید.

ون جیابائو، نخست وزیر چین درحال نطق آغازین برای حدود سه هزار نماینده از سراسر کشور گزارش کاری را ارائه و دستور کار ۱۲ ماه آینده را تعیین خواهد کرد. انتظار می‌رود که این گزارش شامل برنامه رشد ۷.۵ درصدی برای اقتصاد و مخارج ۱۰۰ میلیارد دلاری نظامی باشد.

این کشور هم‌چنین میزان پیش بینی شده تورم را ۴ درصد اعلام کرده و قول ایجاد ۹ میلیون شغل جدید را در مناطق مختلف داده است.

"مارتین پیشنس"، خبرنگار بی‌.بی.سی در پکن می‌گوید که این جلسه پارلمانی تلاشی از سوی حزب کمونیست برای ارتباط با همگان است.

او می‌افزاید که در این جلسه مخالفت قابل توجهی دیده نمی‌شود و تقریبا همه تصمیم‌ها از قبل مهر تایید خورده‌اند.

در ادامه سال جاری قرار است فرآیند تغییر در رهبری چین که هر ۱۰ سال اتفاق می‌افتد، شروع شود.

انتظار می‌رود، "شی جین پینگ، معاون رئیس جمهور چین جای هو جین تائو، رئیس جمهور فعلی را بگیرد.

خبرنگار بی‌.بی‌.سی می‌گوید که در پشت پرده این کنگره، مقام‌های عالیرتبه برای کسب قدرت رقابت می‌کنند اما حزب کمونیست کلیه اختلافات را از انظار عمومی پنهان نگاه خواهد داشت.