یك مسئول بلند پایه عراقی اعلام كرد كه این كشور طرح جدیدی را برای پایان دادن به وضعیت كنونی سوریه در دست دارد كه این طرح از سوی برخی كشورهای عربی نیز تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رسانه‌های خبری سوریه به نقل از روزنامه عراقی الصباح اعلام كردند كه یك مسئول بلندپایه عراقی فاش كرده كه بغداد طرح جدیدی را برای برون رفت از وضعیت كنونی سوریه در دست دارد كه هم اكنون در حال رایزنی با طرف‌های خارجی برای اجرای آن است.

بنا به گفته این مسئول عراقی كه نامش فاش نشده است، عراق در این طرح قبل از هر چیز خواستار تشكیل دولت وحدت ملی با حضور همه گروه‌های سوری است و سپس از شورای امنیت می‌خواهد تا قطعنامه‌ای برای جلوگیری از دخالت خارجی در امور داخلی سوریه تصویب كند.

این طرح همچنین از مخالفان و دولت سوریه می‌خواهد تا به درگیری‌ها پایان دهند و فورا آتش‌بس را در سوریه برقرار كنند.

به گفته مسئول عراقی، طرح بغداد همچنین از طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌خواهد تا عملیات مسلح كردن دو طرف درگیر را در سوریه متوقف كنند و مخالفان و دولت سوریه به طور مثبت با ناظران اتحادیه عرب و سازمان عرب در سوریه وارد مذاكره شوند.

این مسئول عراقی همچنین عنوان داشت: صحبت كردن از سقوط نظام سوریه كافی نیست و باید تلاش‌ها بر روی جایگزینی برای آن متمركز شود.

مسئول بلندپایه عراقی همچنین اعلام كرد كه بغداد این طرح را به برخی از كشورهای عربی از جمله مصر،‌ سودان، تونس، لبنان و الجزایر ارائه كرده و تمامی كشورها با طرح مذكور موافق بوده‌اند.

وی با تاكید بر اینكه هدف از این طرح ممانعت از عواقب وخیم اقدام نظامی در منطقه است عنوان داشت: طرح مذكور با مقامات روسی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.