دبیر كل جنبش جهاد اسلامی ضمن تاكید بر عدم دخالت در امور داخلی سوریه نسبت به حل ‌و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات در این كشور ابراز امیدواری كرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رمضان عبدالله شلح، دبیركل جنبش جهاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری معای فلسطین اظهار داشت: ما به عنوان ملت فلسطین همواره می‌كوشیم كه خود را از دخالت در امور داخلی هر كشور عربی دور كنیم. این مساله درمورد سوریه نیزصدق می‌كند.

وی افزود: چیزی كه در حال حاضر در سوریه در حال اتفاق افتادن است بسیار شرم‌آور است و پیامدهای خطرناكی را برای آینده این كشور و منطقه به دنبال دارد. اما من مطمئنم كه ملت سوریه می‌توانند با درایت راه مسالمت آمیزی را برای پایان دادن به خونریزی‌ها و حفظ وحدت ملی بیابند.

شلح به اختلافات موجود میان جنبش فتح و حماس اشاره كرد و گفت: اختلافات موجود میان جنبش فتح و حماس اختلاف به برنامه‌ها، منافع و حساب‌های دو طرف برمی‌گردد.

وی افزود: جنبش جهاد اسلامی و شماری از گروه‌ها و احزاب سیاسی برای نزدیك كردن دیدگاه‌های دو طرف فتح و حماس تلاش‌های بسیاری كرده‌اند اما مساله پیچیده‌تر از آن است تا جایی كه گاهی اختلاف میان دو سازمان باعث ایجاد اختلاف در داخل یك سازمان واحد می‌شود.

شلح تبادل اتهام میان جنبش فتح و حماس را در خصوص تاخیر در تشكیل دولت فلسطین حل نشدنی دانست و گفت: هر یك از جنبش فتح و حماس بهانه‌ها و دلایلی دارند كه به وسیله آن از مواضع خود دفاع می‌كنند، در حالی كه تنها ملت فلسطینند كه از متوقف شدن آشتی ملی و بی‌توجهی به اقدامات اسرائیل به ویژه در قدس ضرر می‌كنند.

وی همچنین به مساله نخست وزیری محمود عباس، رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین در دولت آینده فلسطین اشاره كرد و گفت: انتصاب عباس به این سمت براساس توافق دو طرف فتح و حماس بوده است و در صورت توافق دو طرف درباره این مساله، ما هیچ مانعی برای این امر نمی‌بینیم.

شلح افزود: یكی از مسائل عجیب و تفاوت‌های چشمگیر در عملكرد تشكیلات خودگردان فلسطین این است كه مذاكراتش با اسرائیل متوقف شده است اما هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل هر لحظه‌ صورت می‌گیرد و متوقف نمی‌شود.

دبیركل جنبش جهاد اسلامی درباره میانجی‌گری آمریكا و كمیته چهار جانبه صلح در مذاكرات صلح فلسطین با رژیم صهیونیستی گفت: آمریكا و كمیته چهارجانبه صلح تا زمانی كه شفاف و بی‌طرف عمل نكنند نمی‌توانند میانجی‌گری كنند چرا كه به نظر می‌رسد اقدامات آنها در حقیقت به مثابه چتری برای حمایت از ادامه اشغال‌گری‌های اسرائیل و نقض حقوق بشر در فلسطین است.

دبیركل جنبش جهاد اسلامی رابطه این جنبش با حماس به ویژه خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس را مثبت ارزیابی كرد و گفت: جنبش جهاد اسلامی و حماس از همان ابتدا تمایل به وحدت با یكدیگر داشتند اما متحد شدن و جزئیات آن هنوز مورد بحث و اختلاف است.

این مقام فلسطینی در پایان به اقدام خضر عدنان، اسیر فلسطینی كه در اعتراض به سیاست بازداشت اداری ۶۶ روز دست به اعتصاب غذا زد، اشاره كرد و گفت: پیروزی خضر عدنان در حقیقت یك پیروزی بی‌نظیر در تاریخ مبارزات فلسطین بود.