ولادیمیر پوتین بار دیگر سمت ریاست‌جمهوری روسیه را به خود اختصاص می‌دهد؛ مساله‌ای كه می‌توان از آن تحت عنوان "احیای سیاسی پوتین" یاد كرد، آن هم در شرایطی كه بسیاری از كارشناسان معتقدند كه وی درك كامل و به‌روزی از كشور و تحولات روسیه مدرن ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه آلمانی "دی ولت" در گزارشی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری روسیه، به پیروزی پوتین به عنوان رئیس جمهور آتی روسیه اشاره كرده و آورده است: «انتخاب مجدد پوتین به عنوان رئیس‌جمهور آتی روسیه درحالی صورت گرفته كه وی قبل از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری كشورش با موجی از اعتراضات رو به رو بوده است، اعتراضاتی بی سابقه در تاریخ روسیه.

پوتین حدود یك هفته پیش از برگزاری انتخابات این كشور از تجهیز نیروهای امنیتی كشورش با منابع مالی بیش از ۵۸۰ میلیارد یورو طی یك دهه آتی خبرداد؛ ۴۰۰ موشك قاره پیما، ۲۳۰۰ تانك، ۶۰۰ هواپیمای جنگی از برنامه‌های وی بوده است.

این برنامه در كنار دیگر اقدامات پوتین بیش از پیش این سوال را مطرح می‌كند كه آیا وی قادر است به عنوان اصلاح‌گر روسیه "مدرن" به ایفای نقش تاثیرگذار در آینده روسیه بپردازد؟

این در شرایطی است كه پوتین در دوره‌های اولیه نخست وزیری‌اش در سال ۱۹۹۹ به سختی می‌توانست در برابر خیل عظیمی از مردم سخن بگوید، با این حال پوتین با تمركز روی این مساله كار كرد.

وی در سه ماه اولیه آن سال، اصلاحات اقتصادی لیبرالیستی را به انجام رساند و در هماهنگی با غرب پایگاه نظامی روسیه را در كوبا و ویتنام تعطیل كرد.

وی همین طور با دستگیری میخائیل خودوركوفسكی، میلیاردر نفتی روسیه در اكتبر سال ۲۰۰۳ بر یكپارچگی كشورش با غرب تاكید كرد؛ این در شرایطی است كه جنگ گرجستان و بحران اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ كرملین را تا مرزهای آسیب پذیری‌اش به پیش برد.

سیاست خارجی روسیه نیز حول محور همكاری با غرب می‌چرخد به طوری كه پیروزی بر فاشیسم و تاكید و تكیه بر دستاوردهای دسته جمعی و تحقق مدرنیته از بالا به پایین در مركز و هسته برنامه‌های پوتین بوده است. پوتین به خوبی با این مسائل آشناست اما امر مسجل آن است كه چهره امروز پوتین همچون ۱۰ سال گذشته نیست.

جامعه روسیه به سرعت تغییر كرده است كه همراهی و هماهنگی سریع پوتین را طلب می‌كند، از این رو این سوال به طور جدی مطرح است كه آیا وی عملا و واقعا می‌تواند همراه و همگام با مردم كشورش در تحقق اهداف مدرنیته پیروز شود؛ آن هم در شرایطی كه مردم این كشور بیش از گذشته خواستار مدرنیته هستند؟ در هر حال پوتین بسیار سعی كرد تا آثار اقدامات مخالفان در ماه گذشته کمترین تاثیرگذاری را در انتخابات داشته باشد تا وی بتواند پیروزی قطعی خود را با حداکثر نمودن آراء جشن بگیرد.

در همین حال دیمیتری مدودف، رئیس جمهور كنونی روسیه نیز تاکید دارد كه مردم روسیه آماده هستند تا در آینده کشور نقش داشته باشند و متوجه شده اند که آینده این کشور به انتخاب آنان بستگی دارد. اظهارات پیشین مدودف در خصوص بلوغ مردم روسیه و تا حدی آمادگی دولت جدید روسیه برای تحمل مطالبات مردم بیانگر ورود آرام روسیه به یك دوران جدید است.

به اعتقاد برخی از کارشناسان شرایط خاص اقتصادی روسیه از قبیل ضعف تکنولوژی و زیرساخت‌های صنعتی و سطح پایین رفاه اجتماعی و درآمد پایین، سرانه خدمات اجتماعی، درمانی و بهداشتی زندگی را برای طبقه متوسط بسیار سخت کرده است و در شرایطی كه دولت پوتین نتواند به موقع پاسخ مناسب به درخواست مردم بدهد این شرایط به طور طبیعی به مخالفت سیاسی تبدیل می‌شود و در این زمینه لازم است که دولت جدید طی سال‌های اول عمر خود با توجه به شرایط بحرانی اقتصاد غرب از فرصت استفاده و ساماندهی شرایط اقتصادی روسیه را در دست گیرد.

به این ترتیب باید گفت كه پوتین نیازمند انضباط اقتصادی و خصوصی سازی جدیدی در روسیه و به صورت همزمان است تا تقویت بنیه اقتصادی روسیه آنچنان که پوتین خواهان آن است، محقق شود. هرگونه خصوصی‌سازی روسیه بدون وجود قانونمندی و انضباط اقتصادی به صورت طبیعی به یك روند ایجاد دوباره طبقه معدود ثروتمند خواهد شد و از این رو پوتین تلاش دارد زمانی مناسب برای پیگیری سیاست اقتصادی روسیه مدرن بیابد؛ از دیگر سو با توجه به رویكرد پوتین در خصوص حفظ رشد اقتصادی روسیه و مدرن سازی این كشور به طور همزمان وی نیازمند كمك و همراهی مدودف است تا بتواند تعاملش با غرب را به گونه‌ای پایدار ادامه دهد.

پوتین پیشتر نیز بر اهمیت تعامل اقتصادی با غرب تاكید كرده بود كه این به معنای آغازی دیگر برای مدرنیسم اقتصادی روسیه است، همكاری كه در نگاه پوتین بر اساس مدل روسی خواهد بود.

روسیه بایستی میزان پیوستگی سیاست خارجی و رونق اقتصاد داخلی را در یک راستا تحلیل و اقدام نماید كه در این راستا داشتن تیم اقتصادی و سیاست خارجی روسیه از ملزومات موفقیت در رویکرد جدید پوتین برای ساخت آینده است.

در هر صورت اگر پوتین ۵۹ ساله بخواهد به طور جدی با مشكلات كشورش چون ارتشاء و مواردی چون تقلب انتخاباتی مبارزه كند نیازمند تقابل با نقاط ضعف جدی كشورش در بسیاری از زمینه‌ها چون اقتصاد و همین طور سیستم قضایی روسیه است كه این مسائل در بسیاری از موارد اصلاحات رادیكالی و تقابلاتی را طلب می‌كند كه ممكن است خود پوتین را نیز تحت تاثیر قرار دهد.»