وزیر امور خارجه عربستان با تاكید مجدد بر ضرورت مسلح كردن مخالفان سوری مدعی شد كه ممكن است آنچه در خصوص انتقال قدرت در یمن به وقوع پیوسته در سوریه نیز به وقوع بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبكه المنار، سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان در نشست شورای وزارتی كشورهای حوزه خلیج فارس عنوان داشت: تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل مساله سوریه با شكست رو به رو شد و ما نتایج مطلوب را از این تلاش‌ها دریافت نكردیم.

وی در ادامه مدعی شد: مردم سوریه نظام خود را نمی‌خواهد بلكه دوست دارند برای دفاع از خود كه حق آنهاست مسلح شوند.

پیشتر نیز فیصل در دیدار خود با هیلاری كلینتون، وزیر خارجه آمریكا عنوان داشته بود كه ایده مسلح كردن مخالفان سوری ایده‌ای خوب است.

الفیصل درخصوص موضع روسیه در قبال سوریه عنوان داشت: ما نسبت به این موضع احساس ناامیدی می‌كنیم. زمانی كه روسیه پیشنهاد انجام مذاكره با شورای همكاری كشورهای حوزه خلیج (فارس) را مطرح كرد به آنها گفتیم كه مساله سوریه مشكلی عربی است نه "خلیجی". اختلافات موجود میان روسیه و كشورهای حوزه خلیج (فارس) زیاد است.

الفیصل هم‌چنین با اشاره به بركناری علی عبدالله صالح و انتقال قدرت به معاونش تاكید كرد: ممكن است آنچه كه در یمن به وقوع پیوسته در سوریه نیز به وقوع پیوندد.

وی در سخنان خود تاكید كرد: اتحادیه كشورهای حوزه خلیج (فارس) ابزاری برای مداخله در امور داخلی هیچ كشور عضوی نخواهد بود.

از سوی دیگر منابع امنیتی بلندپایه عنوان داشتند كه ارتش سوریه عملیات نظامی گسترده‌ای را در نزدیكی مرزهای مشترك با لبنان انجام داد.

این منابع در ادامه افزودند: ارتش سوریه تعداد زیادی از افراد مسلح سوری را كه وارد اراضی لبنان شده بودند، دستگیر كردند.

شبكه الجدید نیز گزارش داد كه تعداد افراد بازداشت شده در منطقه القاع ۳۹ تن بوده و كامیون حمل سلاح‌های آنها نیز مصادره شده است.

این در حالی است كه صالح دباكه، سخنگوی صلیب سرخ جهانی عنوان داشت: ما توزیع كمك‌های بشردوستانه به روستای اِبل واقع در منطقه بابا عمرو را آغاز كرده‌ایم.

وی در ادامه پیش بینی كرد: این كمك‌ها به مناطق اطراف بابا عمرو نیز برسد.

این در حالی است كه آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با تاكید بر ضرورت انجام تلاش‌های بین‌المللی برای توقف درگیری‌ها در سوریه عنوان داشت كه این رژیم آماده است تا در تلاش‌های بین‌المللی برای ارسال كمك‌های بشردوستانه به شهروندان سوری بدون مداخله مستقیم در این زمینه مشاركت كنند.

از سوی دیگر نبیل العربی، دبیركل اتحادیه عرب عنوان داشت: امیدواریم قطعنامه‌ای در شورای امنیت درخصوص توقف خشونت‌ها در سوریه صادر شود.

وی در ادامه افزود: سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست وزرای اتحادیه عرب در ۱۰ مارس مشاركت خواهد كرد.

العربی هم‌چنین عنوان داشت: نشانه‌های مثبتی درخصوص تغییر مواضع روسیه و چین در قبال سوریه دریافت كرده‌ایم.

از سوی دیگر شبكه العربیه از هدف قرار گرفتن یكی از ساختمان‌های اطلاعاتی نیروهای هوایی دمشق در منطقه حرستا واقع در اطراف دمشق خبرداد.

منابع نیز اعلام كردند كه اعضای ارتش موسوم به ارتش آزاد سوریه (مخالفان بشار اسد) با سلاح‌های خود این مقر اطلاعاتی را هدف قرار دادند.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داد كه این حمله و درگیری شش كشته و ۲۰ زخمی از سرباز‌های سوری را به دنبال داشت.

این در حالی است كه منابع تركیه‌ای در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط عنوان داشتند كه سیستم‌های راداری تركیه حضور هواپیماهای بدون سرنشینی را در آسمان سوریه شناسایی كردند.

این منابع در ادامه افزودند: هواپیماهای مذكور برای جاسوسی استفاده می‌شود و ساخت اسرائیل است.