به دنبال اعتصاب غذای ۱۸ روزه اسیر زن فلسطینی دادگاه رژیم صهیونیستی بازداشت اداری وی را دو ماه كاهش داد، در همین حال محمود عباس خواهان مداخله بان‌ كی مون و كاترین آشتون برای آزادی وی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عیسی قراقع، وزیر امور اسیران و آزادگان دولت موقت فلسطین در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز عنوان داشت: به دنبال اعتصاب غذای ۱۸ روزه هناء شلبی، اسیر زن فلسطینی دادگاه اسرائیل تصمیم گرفت تا حكم بازداشت شلبی را از شش ماه به چهار ماه كاهش دهد.

وی در ادامه افزود: دادگاه اسرائیل به دنبال این اعتصاب غذا بازداشت اداری شلبی را تخفیف داد و ما منتظریم تا وكیل وی طی ملاقات با شلبی این تصمیم دادگاه اسرائیل را به او ابلاغ كند.

قراقع همچنین تاكید كرد: بعد از ابلاغ حكم شلبی تصمیم خواهد گرفت كه می‌خواهد به اعتصاب غذای خود ادامه دهد و یا آن را متوقف كند.

وی در ادامه افزود: تصمیم‌هایی كه دادگاه‌های اسرائیل می‌گیرند صوری و غیرواقعی هستند و ممكن است بعد از گذشت چهار ماه، چهار ماه دیگر نیز بازداشت اداری شلبی تمدید شود. هیچ تضمینی برای آزادی شلبی بعد از چهار ماه وجود ندارد.

قراقع همچنین عنوان داشت: در برخوردهای گذشته خود با دادگاه‌های اسرائیل تجربه‌هایی در این زمینه عدم پایبندی آنها به تصمیماتشان داریم.

از سوی دیگر، صائب عریقات، مذاكره كننده ارشد فلسطین عنوان داشت كه محمود عباس، رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین ما را مكلف كرده است تا از بان كی مون ، دبیركل سازمان ملل و كاترین آشتون، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا بخواهیم تا هرچه سریعتر برای آزادسازی شلبی و لغو قانون بازداشت اداری از سوی اسرائیل وارد عمل شوند.

وی در ادامه افزود: عباس تمام تلاش خود را در قبال پرونده اسیران و بازداشت شدگان فلسطینی به كار می‌گیرد.