پادشاه اردن با تاكید بر اینكه مساله سوریه به یك "علامت سوال بزرگ" تبدیل شده عنوان داشت: پیش‌بینی آینده سوریه و پیامدهای آن بر منطقه به هیچ وجه امكان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ملك عبدالله دوم، پادشاه اردن در گفت‌وگو با مجله "تی‌ بی كیو" تركیه عنوان داشت: اوضاع سوریه به یك "علامت سوال بزرگ" تبدیل شده و پیش‌بینی آینده سوریه و تاثیر آن بر منطقه بسیار مشكل است، این چیزی است كه مسئولیت همسایگان این كشور به خصوص تركیه و اردن را در خصوص سوریه افزایش می‌دهد و مسائل انسانی در این كشور یقینا باید از سوی همسایگان دمشق حل و فصل شود.

وی با اشاره به نقش مصر در تحولات منطقه تصریح كرد: مصر هم‌اكنون سرگرم وضعیت داخلی‌اش است و این بدان معناست كه دیگر كشورها از جمله اردن وظایف بیشتری در قبال منطقه بر عهده دارند و در مساله صلح و دفاع از حقوق فلسطینیان و تشكیل كشور مستقل فلسطین سهم دیگر كشورها افزایش یافته است.

ملك عبدالله دوم ادامه داد: مصر به عنوان یك دولت قوی همواره در عرصه دیپلماسی عربی و هماهنگی میان كشورهای عربی نقش اساسی داشته و ما مطمئنیم كه مصر بار دیگر به جایگاه خود باز خواهد گشت.

پادشاه اردن در خصوص بهار عربی و تاثیر آن بر جغرافیای سیاسی منطقه گفت: بسیار زود است كه در خصوص جغرافیای سیاسی جدید در منطقه بعد از بهار عربی صحبت كنیم چرا كه تغییرات منطقه‌ای همچنان در حال انجام است.

وی در خصوص مواضع تركیه نیز عنوان داشت: تركیه همواره یكی از طرف‌های اصلی در منطقه است و به دلیل مواضع مثبت و سیاست‌های مناسبش، این كشور همواره در منطقه تاثیرگذار بوده است.

پادشاه اردن تصریح كرد: واضح است كه بهار عربی باعث منزوی شدن هرچه بیشتر اسرائیل شده است و این بعد از حمله به سفارت اسرائیل در قاهره بسیار مشهود بود.

وی در خصوص روند صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطین نیز گفت: مساله صلح همچنان در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد و محقق شدن صلح و احقاق حقوق فلسطینیان نه تنها یك هدف سیاسی منطقه‌ای برای ماست بلكه یك منفعت ملی نیز برای اردن محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: فرصت‌های صلح به سرعت در حال نابودی است و گزینه‌ها برای فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها و جامعه جهانی در حال از بین رفتن است، این امر باعث شده كه ما تلاش‌های خودمان را برای ازسرگیری مذاكرات میان دوطرف گسترش دهیم.

پادشاه اردن در خصوص از سرگیری روابط حماس با كشورش عنوان داشت: اردن همواره در صف مقدم مساله فلسطین قرار داشته و دارد و در این راستا باید با تمامی گروه‌های فلسطینی مذاكره كند، حماس نیز بخشی از بافت سیاسی فلسطین محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تماس‌های ما با حماس از سال‌های دور وجود داشته اما حماس دفتری در اردن باز نكرده و تصمیمی نیز برای تغییر این سیاست ندارد.

پادشاه اردن در پایان با اشاره به بهار عربی و انقلاب در برخی كشورهای عرب منطقه تاكید كرد: بهار عربی بازگشت شرافت، عدالت و آزادی به منطقه است و زندگی بهتری را برای بسیاری از مردم منطقه به ارمغان آورد.