نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با انتقاد از اظهارات مقامات قطر و عربستان مبنی بر اعزام نیروهای عربی و بین‌المللی به سوریه عنوان داشت، سوریه نیز خواهان آن است تا نیروهای عربی، اسلامی و بین‌المللی برای حمایت از ساكنان منطقه القطیف به عربستان اعزام شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبكه المنار، بشار الجعفری، نماینده دائمی سوریه در سازمان ملل در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل عنوان داشت: نماینده عربستان خواهان اعزام نیروهای عربی و بین‌المللی به سوریه شده است، گویا هیچ دولتی در سوریه وجود ندارد و در این كشور هیچ امنیتی برقرار نیست.

وی در ادامه افزود: انگار كه سوریه عضو نهادهای سازمان ملل نیست و برای تحقق ثبات و امنیت به نیروهای عربستان و كشورهای عضو شورای همكاری خلیج (فارس) نیاز دارد.

الجعفری همچنین عنوان داشت: من پیش‌تر نیز پیشنهاد داده بودم كه همگان با نظارت سازمان ملل باید به طرح تحقق دموكراسی و حمایت از حقوق بشر در تمام كشورهای منطقه از جمله كشورهای عضو شورای همكاری خلیج (فارس) پایبند باشند.

وی در ادامه افزود: كسانی كه با ناراحتی زیاد از وجود درگیری و جنگ داخلی در سوریه سخن می‌گویند هیچ كدام الگویی برای تحقق دموكراسی و حمایت از حقوق بشر نیستند.

الجعفری همچنین عنوان داشت: اگر این طور است بنابراین من نیز از طرف كشورم و از طرف بسیاری از كشورها پیشنهاد می‌دهم كه نیروهای بین‌المللی، عربی و اسلامی به عربستان برای حمایت از ساكنان مظلوم منطقه القطیف اعزام شوند.

وی در ادامه افزود: ما نمی‌خواهیم كسی از این روند حمایت مالی كند، ریاض نیز باید نیروهای خود را از بحرین كه تظاهرات مردم این كشور را سركوب می‌كنند، خارج كند.

الجعفری همچنین عنوان داشت: كشور من به اسم "جمهوری عربی سوریه" شناخته شده نه "جمهوری عربی اسد" اما عربستان نام خود را از حاكمانش و خاندان حكومتی گرفته و تحت عنوان "عربستان سعودی" شناخته شده است.

وی در ادامه افزود: دمشق از سخنان وزیر خارجه قطر و عربستان شگفت‌زده نشد، آنها از مسلح كردن مخالفان سوری سخن گفتند. این روند، روند جدیدی نیست. نیروهای سوری سلاح‌های اسرائیلی را در برخی مناطق شهر حمص مصادره كرده‌اند.

الجعفری همچنین عنوان داشت: برخی كشورهای عضو سازمان ملل صراحتا از ارائه ۱۰۰ میلیون دلار برای مسلح كردن مخالفان سوریه سخن می‌گویند و برخی دیگر تحریم‌های اقتصادی علیه ملت سوریه اعمال می‌كنند.

وی در ادامه افزود: مسئولان سوری همكاری مثبتی با سازمان صلیب سرخ جهانی كه در حال حاضر پرسنل آنها در حمص به سر می‌برند، داشته است.