رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که تشکیل دولت انتقالی فلسطین به تاخیر افتاده است و مدعی شد که اصراری برای نخست‌وزیری در دولت آینده ندارد.

به گزارش فارس، "محمود عباس" در گفت‌وگویی در برنامه "دیدار ویژه" شبکه ماهواره‌ای الجزیره گفت که اگر نخست‌وزیری وی در دولت آینده فلسطین غیرقانونی و مشکل‌ساز است وی اصراری به نخست‌وزیری ندارد.

وی افزود که مسئله نخست‌وزیری تحمیلی از سوی یک طرف نبود بلکه به صورت توافقی بین وی با "خالد مشعل" رئیس دفتر سیاسی حماس حاصل شده است.

عباس تصریح کرد که دولت آینده فلسطین یک دولت انتقالی و تکنوکرات است که وظیفه آن برگزاری انتخابات و بازسازی نوار غزه است و به همین دلیل وی نخست‌وزیری در دولت آینده را پذیرفته است و در حال حاضر نیز بنا به درخواست مشعل و به دلیل وجود مشکلاتی در داخل حماس تشکیل دولت به تعویق افتاده است.

وی در خصوص فعال‌سازی سازمان آزادی‌بخش فلسطین نیز اظهار داشت که کمیته عالی فعالیسازی سازمان آزادی‌بخش فلسطین(ساف) که حماس و جهاد اسلامی و برخی گروه‌های مستقل نیز جزئی از آن است وظیفه اصلی آن فعال‌سازی ساف است نه رهبری ساف به عبارت دیگر وظیفه آن فعال‌سازی ساف در امور مربوط به انتخابات و برگزاری نشست‌های شورای ملی است.

عباس همچنین یادآور شد که استمرار دودستگی و اختلافات یک ننگ است و او و مشعل هر دو این مسئله را درک می‌کنند و هدف اصلی آنها تحقق آشتی است.

وی در عین حال گفت که آشتی داخلی فلسطینیان هیچ تناقضی با روند سیاسی ندارد و افزود: درباره روند صلح خوش‌بین و یا بدبین نیستم و تنها امیدوارم که به یک راه‌حلی برسیم زیرا صلح راه اصلی است و ما باید در این مسیر که طی آن ۱۳۲ کشور جهان فلسطین را به رسمیت شناخته و به عضویت کامل یونسکو دست‌ یافته‌ایم، حرکت کنیم.