سخنگوی رئیس جمهور افغانستان از فشار و تهدید کشورهای خارجی بر "حامد کرزای" به منظور امضای پیمان استراتژیک با آمریکا قبل از کنفرانس سران ناتو در "شیکاگو" خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، "ایمل فیضی" سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به روزنامه "ماندگار" گفته است که مقامات خارجی در تماس‌هایی‌که با رئیس‌جمهور افغانستان داشته‌اند، تأکید کرده‌اند که این سند باید پیش از برگزاری کنفرانس شیکاگو به امضا برسد.

وی از کشورخاصی در این زمینه نام نبرده است.

فیضی در گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار گفته است: دولت افغانستان تا زمانی‌که نیروهای خارجی، عملیات شبانه را متوقف نکنند و مسئولیت زندان‌های کشور را به نیروهای داخلی افغانستان واگذار نکنند، سند همکاری‌های دراز مدت استراتژیک را امضا نخواهد کرد.

به گفته فیضی، تا زمانی‌ که به موضع دولت افغانستان و حاکمیت ملی این کشور از سوی نیروهای خارجی توجه صورت نگیرد، این سند به امضا نخواهد رسید.

سخنگوی حامد کرزای تأکید کرده است: دولت افغانستان حاضر نیست در خصوص انتقال کنترل زندان‌های افغانستان به دولت و درخواست برای پایان یافتن حملات شبانه نیروهای آمریکایی به منازل افغان‌ها، معامله کند.

این روزنامه نوشته است که امضای پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان، به نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد که در پایگاه‌های نظامی افغانستان حضور یابند و نیروهای امنیتی افغانستان را آموزش دهند.

به نوشته این روزنامه، بر اساس این پیمان همچنان آمریکا می‌تواند از پایگاه‌های مذکور برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین و حمله به مناطق قبایلی پاکستان استفاده کند.

"آندرس فوگ راسموسن"، دبیرکل سازمان نظامی ناتو نیز در تماس تلفنی که چندی پیش با حامد کرزای داشت، از افغانستان خواسته بود تا قبل از برگزاری کنفرانس شیگاگو، این پیمان را با آمریکا امضا کند.

این در حالی است که آمریکا تمایل به واگذاری مسئولیت زندان‌ها به دولت افغانستان نشان نداده و بر اساس اظهارات یک منبع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه "کاردین"، عملیات‌های شبانه استراتژی آمریکا در افغانستان است.

مقامات آمریکا همچنین اعلام کرده اند که حملات شبانه ابزاری بسیار موثر برای دستگیری یا از بین بردن رهبران ارشد شبه‌نظامی طالبان است، اما دولت افغانستان ادامه این گونه عملیات‎ها را سبب افزایش تلفات غیرنظامیان و تنفر مردم از دولت افغانستان می‎داند.