هزاران نفر از معترضان به سیاست‌های ریاضتی دولت بحران زده رم روز گذشته در خیابان‌های این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش فارس به نقل از شبکه خبری "فرانس ۲۴"، هزاران نفر از فعالان راست گرا و معترضان ساخت خط راه آهن سریع السیر از ایتالیا به فرانسه و کارگران ساختمانی ایتالیا روز گذشته در قالب سه تظاهرات علیه دولت "ماریو مونتی" نخست وزیر ایتالیا در خیابان های رم راهپیمایی کردند.

در حالیکه چندین هزار فعال راست گرایی که در این تظاهرات حضور داشتند، این شعار را سر می دادند که "مالیات ها و بنزین رو به افزایش است و دولت مونتی یک دولت دزد است"، سایر معترضان نیز شعار می دادند که "کشتارگاه اجتماعی؛ این است دولت یک پایتخت بزرگ".

بر اساس اعلام سازمان دهندگان این تظاهرات حدود ۲۰ هزار نفر در تظاهرات روز گذشته در ایتالیا شرکت داشتند.

شبکه خبری فرانس ۲۴ در ادامه خبر خود نوشت: تظاهرات دوم با حضور صدها تن از مخالفان و مبارزان معترض علیه ساخت یک راه آهن با سرعت از بین کوه های آلپ بین شهر شمالی "تورین" و "لیون" در فرانسه برگزار شد؛ ساخت این راه آهن کانون توجه تظاهرات اجتماعی شده است.

یکی از فعالان شرکت کننده در این تظاهرات اعلام کرد که این (ساخت راه آهن) به یک کانون درگیری میان سیاست های سازمانی و نیروهای اجتماعی تبدیل شده است.

معترضان در این تظاهرات بخشی از بزرگ راهی را که اطراف رم بود را به تصرف خود در آوردند.

فرانس ۲۴ در اشاره به تظاهرات سوم نوشت: هزاران نفر از کارگران ایتالیایی نیز با پوشیدن کلاه های پلاستیکی برای درخواست کمک های بیشتر دولتی برای بخش ساخت و ساز کشور تظاهرات کردند؛ بخش ساخت و ساز ایتالیا متعاقب بحران جهانی اقتصاد و رکود دردناک ناشی از اعمال سیاست های ریاضت اقتصادی دولت آتن سقوط کرده است.

خبر برگزاری این تظاهرات در شرایطی گزارش می شود که مقامات دولتی در هفته جاری آماری ارائه کرده اند که نشان می دهد درصد بیکاری در ایتالیا به بالاترین سطح ماهانه خود برابر با ۹.۲ درصد رسیده است و این در حالیست که درصد بیکاری ماهانه در دسامبر گذشته برابر با ۸.۹ درصد بوده است و این در حالیست که میزان بیکاری میان جوانان رده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال تا حدود ۳۱.۱ درصد افزایش داشته است.