رئیس‌جمهوری سودان با تاكید بر اینكه هر دستی را كه با نیت بد به سوی كشورش دراز شود، قطع می‌كند، به سودان جنوبی هشدار داد در صورتی كه به تعهداتش عمل نكند، شكست خواهد خورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان در جمع تعدادی از نظامیان این كشور عنوان داشت: هر دستی را كه با نیت بد به سوی سودان دراز شود، با اقتدار قطع و با توطئه‌گران علیه كشور مقابله می‌كنیم.

وی در ادامه با هشدار به سودان جنوبی عنوان داشت: اگر دولت سودان جنوبی به تعهدات خود كه هنگام جدایی از سودان وعده آن را داده بود، عمل نكند، شكست خواهد خورد.

وی برای اولین‌بار اعلام كرد: در جریان جنگ میان شمال و جنوب، سودان حدود ۱۸ هزار "شهید" داده است و اگر توطئه‌ها علیه سودان ادامه یابد، خارطوم آماده است همین تعداد را برای دفاع از خود بدهد.

عمر البشیر ادامه داد: توطئه‌گران علیه سودان در تحقق اهدافشان در نیل آبی و كردفان جنوبی شكست خورده‌اند و نمی‌توانند به اهداف خود در این دو منطقه دست یابند.

رئیس‌جمهوری سودان افزود: ارتش سودان همچنان به دفاع از ارزش‌های سودان اسلامی ادامه خواهد داد و جنگ نهایی با شورشیان در كردفان جنوبی نزدیك خواهد بود و همان‌گونه كه ما در الكرمك نماز خواندیم در كاودا نیز نماز می‌خوانیم.

وی با محكوم كردن سیاست‌های آمریكا در قبال كشورش عنوان داشت: سیاست عصا و هویچ آمریكا در قبال سودان یك سیاست غیرقابل قبول برای ماست چرا كه ما طعم این سیاست "مسموم و متعفن" را بیش از ۲۰ سال چشیده‌ایم و از اقدامات واشنگتن به هیچ وجه واهمه‌ای نداریم.