حوزه‌های اخذ رای در روسیه برای رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری این کشور به روی رای‌دهندگان باز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این انتخابات ولادیمیر پوتین كه در چهار سال گذشته نخست وزیر روسیه بوده، برای سومین بار به دنبال ورود به کاخ ریاست جمهوری است.

به گزارش شبكه خبری بی.بی.سی، قانون اساسی روسیه اجازه نمی‌دهد رئیس‌جمهوری بعد از دو دوره بلافاصله برای بار سوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

ولادیمیر پوتین در این انتخابات با چهار تن رقابت می‌کند که قبلا در دوره‌های پیشین با سه تن از آنها رقابت کرده است.

انتخابات روسیه در حالی برگزار می‌شود که اعتراضات مخالفان بعد از گزارش‌هایی از تقلب در انتخابات پارلمانی چهارم مارس ۲۰۱۱ آغاز شد.

حوزه های اخذ رای از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به وقت محلی هر منطقه باز خواهند بود. آخرین حوزه‌های رای در کالینگراد غربی، یکشنبه ساعت ۵ بعداز ظهر به وقت گرینویچ بسته می‌شوند.

براساس گزارش رسانه‌های روسیه وزارت کشور ۶۰۰۰ پلیس را از مناطق مختلف به مسکو منتقل کرده است. وزارت كشور روسیه نیز از استقرار ۴۵۰ هزار سرباز و پلیس برای تامین امنیت رای‌دهندگان خبر داده است.

رقیب اصلی پوتین، گنادی ژیاگانوف است که برای چهارمین بار نامزد ریاست جمهوری می‌شود.

سایر نامزدها "ولادیمیر ژرینوفسکی" ملی‌گرای افراطی، "میخاییل پروخوروف" یکی از ثروتمندان روسیه که نامزد مستقل است و "سرگئی میرونوف" سخنگوی سابق مجلس علیای روسیه از حزب چپ‌میانه هستند.

اگر پوتین نتواند بیش از ۵۰ درصد آرا را در دور اول به دست بیاورد، در دور دوم باید با نزدیک‌ترین نامزد رقابت کند.

با این همه هیچ نامزدی از مخالفان لیبرالی که اخیرا در اعتراض به انتخابات پارلمانی به خیابان‌ها آمده بودند، حمایت نمی‌کنند و نماینده آنها نیستند.

جنبش موسوم به "روبان سفید" در تظاهرات اخیر بیش از ۵۰ هزار تن را در مسکو و شهرهای دیگر به خود جذب کرد. این اعتراضات پس از آن آغاز شد که گزارش‌هایی از تقلب گسترده در انتخابات دوما، پارلمان روسیه، مطرح شد.

با این همه، به همین تعداد نیز در تظاهرات حامی ولادیمیر پوتین و حامی کمونیست‌ها شرکت داشتند. واكنش پوتین به این اعتراضات این بوده که در تمام ۹۰ هزار حوزه اخذ رای در کشور، دوربین‌های اینترنتی نصب خواهد کرد. با این همه منتقدان نسبت به موثر بودن این کار ابراز تردید کرده‌اند.

در گزارشی از سازمان امنیت و همکاری اروپا آمده است: دوربین‌ها نمی‌توانند جزئیات روند رای‌گیری را به ویژه در زمان شمارش آرا ضبط کنند.

هیاتی مشترک از سازمان امنیت و همکاری اروپا و مجمع پارلمانی شورای اروپا با ۲۵۰ هزار ناظر بر این انتخابات نظارت می‌کند.

در همین حال هزاران تن از مردم روسیه نیز داوطلبانه دوره‌های آموزشی نظارت بر انتخابات را گذرانده‌اند و در این کار مشارکت می‌کنند.