انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه امروز در حالی در این كشور برگزار می‌شود كه انتظار می‌رود ولادیمیر پوتین پس از ۴ سال حضور در پست نخست‌وزیری بار دیگر به عنوان رئیس جمهور روسیه برگزیده شود.

پوتین طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به مدت دو دوره رئیس‌جمهور روسیه بود. طبق قانون انتخابات، پوتین برای در دست گرفتن پست ریاست‌جمهوری باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نیز بخت بالای پوتین برای پیروزی را تایید می‌كنند به‌گونه‌ای كه طبق آخرین نظرسنجی‌ها بیش از ۵۰ درصد رای‌دهندگان حامی پوتین هستند و او براحتی می‌تواند ۴ رقیب خود در انتخابات را شكست دهد.

این در حالی است كه مخالفان پوتین معتقدند وی با استفاده از منابع دولتی مبارزات انتخاباتی خود را ناعادلانه پیش برده است. یكی از استدلال‌های مخالفان این است كه كانال‌های مركزی تلویزیون روسیه طی روزهای گذشته تمام اقدامات پوتین را پوشش می‌دهند و همین امر به گفته آنان سوءاستفاده از منابع دولتی به حساب می‌آید.

پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری امروز با ۴ نامزد دیگر به رقابت می‌پردازد كه عبارتند از: گنادی زوگانوف از حزب كمونیست، سرگئی میرونف رهبر حزب روسیه عادل، میخائیل پروخوروف تاجر و سرمایه‌دار معروف روسی و ولادیمیر ژیرینوفسكی رهبر حزب لیبرال دموكراتیك روسیه. به گزارش ایرنا، برای اخذ آرای واجدین شرایط شركت در ششمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه ۹۷ هزار حوزه رای‌گیری در نظر گرفته شده است كه از این تعداد ۳۳۷۴ حوزه در مسكو، ۳۳۸۳ حوزه در مناطق اطراف پایتخت روسیه و بقیه هم در ۸۴ جمهوری و استان این كشور و حدود ۶۰ كشور جهان قرار دارند. بنابر اطلاعات منتشر شده حدود ۱۰۸ میلیون نفر از جمعیت ۱۴۳ میلیونی روسیه واجد شرایط شركت در این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری هستند كه از این تعداد حدود یك میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در خارج از این كشور به‌سر می‌برند.

بنا به گزارش كمیسیون مركزی انتخابات روسیه ۶۶۷ ناظر از مجمع پارلمانی شورای اروپا، سازمان امنیت و همكاری اروپا، مجمع پارلمانی جامعه همسود و چند سازمان بین‌المللی دیگر برای نظارت بر برگزاری ششمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به روسیه دعوت شده‌اند. بنا به گزارش منابع خبری، این ناظران نتایج بازرسی خود را‌ در یك كنفرانس خبری در ۵ مارس (۱۵ اسفند) اعلام می‌كنند. همچنین كمیته مركزی انتخابات روسیه تا قبل از ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) به‌طور رسمی نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام می‌كند و رئیس‌جمهوری نیز در تاریخ ۷ می (۱۷ اردیبهشت) سوگند یاد خواهد كرد. طبق قانون جدید روسیه، فرد پیروز در انتخابات امروز به مدت ۶ سال رئیس‌جمهور روسیه خواهد بود.

اطمینان پوتین به پیروزی

آخرین اظهارنظرهای پوتین حاكی از اطمینان او از پیروزی در این انتخابات است. روزنامه دیلی میل در گزارشی به نقل از نخست‌وزیر روسیه نوشت: اگرچه از حمایت كمتری در شهرهای بزرگ برخوردارم اما همچنان اكثریت مردم این كشور حامی من هستند. پوتین گفت ۱۲ سال حكومت وی تجربه خوبی برای روسیه بوده و این دوران به تحكیم ساختارهای دولت كمك كرده است.

پوتین تاكید كرد، در صورت پیروزی در انتخابات، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری فعلی روسیه را به عنوان نخست‌وزیر منصوب خواهد كرد ؛چراكه این سمت به او اجازه می‌دهد اصلاحاتی را كه وعده داده است، عملیاتی كند. پوتین همچنین روز جمعه حمایت خود را از طرح‌های دولت برای مبارزه با فساد اداری و مالی اعلام كرد و گفت: هیچ اشتباه بزرگی را در دوران ۱۲ سال ریاست خود (۸ سال دوران ریاست‌جمهوری و ۴ سال نخست‌وزیری) مرتكب نشده‌ام. نخست‌وزیر روسیه تاكید كرد: تاكنون تصمیم نگرفته‌ام كه در چهارمین دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری یعنی سال ۲۰۱۸ شركت كنم.

آمادگی مخالفان برای تظاهرات اعتراضی

در مقابل این وعده‌های پوتین، مخالفان او می‌گویند قصد دارند پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به خیابان‌ها آمده و دست به اعتراض بزنند. به نوشته روزنامه گاردین، مخالفان قصد دارند یك روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در روز دوشنبه در میدان پوشكین در مركز مسكو تظاهرات گسترده‌ای برگزار كنند. الكسی ناوالنی، از رهبران مخالف دولت روسیه نیز از پیروان خود خواست تا در میدان مانژ در حومه كرملین دست به تظاهرات بزنند.

اوایل هفته جاری نیز تلاش شد چادرهایی در میان معترضان توزیع شود اما مقام‌های دولتی از این كار ممانعت كردند. پیشتر اعلام شده بود كه معترضان قصد دارند به انقلابی چون انقلاب نارنجی اكراین در روسیه دست بزنند. حدود ۶ هزار پلیس ضدشورش در مسكو پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مستقر شده‌اند. این در حالی است كه پوتین و مقامات دولت‌ بارها غربی‌ها و آمریكایی‌ها را متهم به تحریك مخالفان داخل كشور كرده‌اند.