مخالفان دولت روسیه قصد دارند پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری فردا (یكشنبه) به خیابان‌ها آمده و دست به اعتراض بزنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این احتمال وجود دارد كه ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر كنونی روسیه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری این كشور در انتخابات فردا پیروز شود.

ناظران انتخاباتی در مورد تقلب و به خشونت كشیده شدن انتخابات فردا ابراز نگرانی كرده و اعلام كرده‌اند، معترضان و مخالفان نسبت به تصمیم ولادیمیر پوتین برای حضور در عرصه قدرت ناخشنود و عصبانی هستند.

به نوشته روزنامه گاردین، مخالفان قصد دارند یك روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در روز دوشنبه در میدان "پوشكین" در مركز مسكو تظاهرات گسترده‌ای برگزار كنند.

در جریان چند روز مذاكرات، مقام‌های شهری مسكو با برگزاری این تظاهرات موافقت كرده‌اند تا از بروز تنش‌های بیشتر جلوگیری كنند.

"الكسی ناوالنی"، از رهبران مخالف دولت روسیه، از پیروان خود خواست تا در میدان "مانژ" در حومه كرملین دست به تظاهرات بزنند.

اوایل هفته جاری نیز تلاش شد تا چادرهایی در میان معترضان توزیع شود اما این اقدام توسط مقام‌ها متوقف شد. پیشتر اعلام شده بود كه معترضان قصد دارند به انقلابی چون انقلاب نارنجی اوكراین در روسیه دست بزنند.

حدود شش‌ هزار پلیس ضد شورش در مسكو پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری فردا مستقر شده‌اند.

روزنامه"نووایا گازتا" در گزارشی نوشت: حدود یك‌چهارم از پلیس‌های ضد شورش و نیروهای پلیس در محل استقرار یافته‌اند. انتظار می‌رود كه پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری فردا برنده شود و منتقدان وی نیز تلاش می‌كنند تا او را به دور دوم انتخابات بكشانند.

نظرسنجی‌های اخیر نیز نشان داده كه پوتین بیش از ۵۰ درصد از آرای عمومی را در اختیار دارد، اما ناظران انتخاباتی به این نكته اشاره دارند كه پوتین با استفاده از منابع دولتی مبارزات انتخاباتی خود را "ناعادلانه" پیش برده است.

نظرسنجی‌های دیگری نیز نشان می‌دهد، ۶۰ درصد از رای‌دهندگان حامی پوتین هستند و او به راحتی می‌تواند چهار رقیب خود در انتخابات را شكست دهد.

یك گروه از ناظران مستقل به نام "گولوس" روز جمعه اعلام كرد، كانال‌های مركزی تلویزیون روسیه تمام اقدامات پوتین را پوشش می‌دهند و همین امر سوءاستفاده از منابع دولتی محسوب می‌شود.

طی روزهای گذشته، نخست‌وزیر روسیه نسبت به این مساله هشدار داده بود كه ممكن است مخالفان تظاهرات را به خشونت و ناآرامی بكشانند.

وی در این ‌باره گفته بود: آنها (معترضان)، به دنبال قربانی كردن مردم هستند.

ولادیمیر پوتین، اعلام كرده كه از پیروزی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری فردا در روسیه اطمینان دارد.

روزنامه دیلی میل در گزارشی به نقل از نخست‌وزیر روسیه نوشت: اگرچه از حمایت كمتری در شهرهای بزرگ برخوردارم اما همچنان اكثریت مردم این كشور حامی من هستند.

وی افزود: در شهرهای بزرگ شمار طرفداران من كمتر هستند، اما آنها همچنان اكثریت مردم را تشكیل می‌دهند.

پوتین گفت كه ۱۲ سال حكومت وی "تجربه خوبی برای روسیه" بوده و این دوران به تحكیم ساختارهای دولت كمك كرده است.

پوتین تاكید كرد، در صورت پیروزی در انتخابات، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری فعلی روسیه را به عنوان نخست‌وزیر منصوب خواهد كرد چراكه این سمت به او اجازه می‌دهد اصلاحاتی را كه وعده داده، عملیاتی كند.

معترضان روس پیش از انتخابات ریاست جمهوری روز یكشنبه، امروز (شنبه) را "روز سكوت" اعلام كردند.

در این روز به رای دهندگان فرصت داده می‌شود تا با خیال راحت و به دور از جنجال‌های مبارزات انتخاباتی، به اتنخاب نهایی خود بپردازند.

فرد پیروز در انتخابات ریاست جمهوری فردا در روسیه برای اولین بار به مدت شش سال این سمت را به دست می‌گیرد.