حامد كرزای اعلام كرده، حاضر نیست در خصوص انتقال كنترل زندان‌های افغانستان به دولت و درخواست برای پایان یافتن حملات شبانه نیروهای آمریكایی به منازل افغان‌ها، مصالحه كند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، در حالی كه قرار است كنفرانس ناتو در ماه مه برگزار شود، واشنگتن و متحدانش خواهان امضای توافقنامه استراتژیك آمریكا و افغانستان هستند.

انتظار می‌رود، كنفرانس ناتو در شیكاگو با قول كمك‌های بلند مدت مالی و نظامی غرب به كابل پایان یابد.

حامد كرزای، رئیس‌جمهور افغانستان اعلام كرده بود خواهان انتقال كنترل زندان‌های افغانستان به نیروهای دولتی و پایان یافتن حملات شبانه نیروهای ناتو و آمریكا به منازل مردم افغانستان است.

یك مقام افغان اظهار داشت: اگر غرب موضع خود را در این خصوص تغییر ندهد، هیچ توافقنامه استراتژیكی تا پیش از كنفرانس شیكاگو امضا نخواهد شد.

وی افزود: ما در خصوص مساله حاكمیت به هیچ عنوان مصالحه نمی‌كنیم.

توافقنامه مشاركت استراتژیك آمریكا و افغانستان به نیروهای آمریكایی اجازه می‌دهد، در پایگاه‌های نظامی افغانستان حضور یابند و سربازان و پلیس افغانستان را تحت آموزش قرار دهند.

بر اساس این توافقنامه همچنین آمریكا می‌تواند از پایگاه‌های مذكور برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین و حمله به مناطق قبایلی پاكستان استفاده كند.

این توافقنامه همچنین به رهبران غرب انگیزه می‌دهد تا پس از خروج سربازان غربی در سال ۲۰۱۴ از افغانستان در این كشور هزینه كنند.

چندین دیپلمات و سیاستمدار از حامد كرزای خواستند تا این توافقنامه را امضا كند.

یك مقام افغان كه خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: دولت افغانستان به ویژه رئیس‌جمهور افغانستان تحت فشارهای فزاینده‌ای از همه‌ سو است و حتی تهدیدهای غیرمستقیمی علیه او شده است.

حامد كرزای مدت زمان زیادی است كه اعلام كرده، برای امضای این توافقنامه ابتدا باید آمریكا با انتقال كنترل تمامی زندان‌های موجود در خاك افغانستان به دولت افغانستان موافقت كند و به حملات شبانه برای دستگیری شورشیان و حامیان آنها پایان بخشد.

كرزای طی روزهای اخیر در گفت‌وگوی تلفنی خود با آندرس فوگ راسموسن، دبیركل ناتو بر این موضع خود پافشاری كرد.

راسموسن از جمله افرادی است كه از كرزای خواسته تا این توافقنامه را تا پیش از كنفرانس شیكاگو امضا كند.

كاخ ریاست‌جمهوری افغانستان با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد: پیش از آنكه سند شراكت استراتژیك آمریكا و افغانستان امضا شود، خارجی‌ها باید به حاكمیت ملی افغانستان احترام بگذارند.

در این بیانیه آمده است: هیچ زندانی افغانی نباید در دست خارجی‌ها باشد و سربازان خارجی باید كنترل تمام زندان‌ها را به دولت افغانستان بسپارند و حملات شبانه را پایان بخشند.

آمریكا مایل به انتقال كنترل زندان‌ها به طرف افغانی خود نیست،‌ زیرا اعلام كرده، نظام قضایی افغانستان در حال حاضر دارای ظرفیت اداره این زندان‌ها نیست.

آمریكا همچنین اعلام كرده، حملات شبانه ابزاری بسیار موثر برای پیدا كردن رهبران ارشد شبه‌نظامی است، در حالی كه كمترین خطر متوجه غیرنظامیان بیگناه می‌شود.