نخست وزیر عراق با تاكید بر انتقال فعالیت‌های القاعده از عراق به سوریه و انتقاد از عملكرد تركیه در قبال مسائل منطقه‌ای عنوان داشت كه سوریه در شرایط كنونی در مركز مشكلات ناشی از اقدامات تروریستی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نوری المالكی، نخست وزیر عراق در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی عكاظ، گروه القاعده روند مهاجرت خود را از عراق به سوریه آغاز كرده است.

وی در ادامه افزود: سوریه در قلب مشكلات تروریستی قرار گرفته است. این كشور پیشتر خود را خارج از دایره مشكلات تروریستی می‌دانست اما امروز در وسط این مشكلات قرار گرفته است.

المالكی همچنین عنوان داشت: ممكن است القاعده بعدها از سوریه به كشور دیگری مانند لیبی، مصر و یا هرمنطقه دیگری كه نظام مركزی آن قدرت كافی ندارد، مهاجرت كند.

وی در ادامه در خصوص پرونده طارق الهاشمی‌، معاون رئیس جمهوری عراق و دست داشتن وی در عملیات تروریستی عنوان داشت: مساله الهاشمی مساله‌ای جنایی است نه سیاسی.

پیشتر طارق الهاشمی عنوان داشته بود كه پرونده‌اش تبدیل به مساله سیاسی شده است.

المالكی همچنین تاكید كرد: از دولت منطقه كردستان عراق می‌خواهیم طارق الهاشمی را تحویل دهد. فرار الهاشمی نشان می‌دهد كه وی در اقدامات تروریستی دست داشته است.

المالكی همچنین تاكید كرد: در پرونده الهاشمی بازپرس‌های وابسته به نیروهای امنیتی مداخله نكردند تا شبه‌ای به وجود نیاید. هیات قضایی عراق طایفه‌ای و یا شیعی نیست. چرا كه تعداد شیعیان در این هیات تنها سه تن و سنی‌ها شش تن هستند.

وی در ادامه افزود: انفجارهای اخیر عراق تاثیری بر عملكرد دولت و سیستم قضایی این كشور نمی‌گذارد. گروه‌های مسلح از فرصت سوءاستفاده می‌كنند. این مسائل در تمام جهان مانند انگلیس، آمریكا و روسیه وجود دارد.

المالكی در گفت‌وگو با مجله العالم نیز عنوان داشت: تمام كشورهای عربی با حضور در نشست سران این كشورها در بغداد موافقت كرده‌اند و این نشست با موفقیت برگزار خواهد شد.

المالكی در خصوص مسائل سوریه عنوان داشت: من طایفه‌ای عمل نمی‌كنم و با نظام سوری تعارف ندارم. نمی‌خواهم كه ملت سوریه به حقوق خود دست نیابند. البته از چالش‌های پیش روی این كشور باخبر هستم.

المالكی همچنین عنوان داشت: سوریه كشور مركزی است و معتقدم كه بحران در سوریه طولانی‌تر خواهد شد. البته نظام حاكم در این كشور سرجای خود باقی خواهد ماند.

المالكی در خصوص روابط با تركیه در سایه تحولات منطقه عنوان داشت: من نسبت به مداخله كشورهای منطقه‌ای در كشورهای عربی نگران هستم. كشورهایی كه خود به صورت طایفه‌ای عمل می‌كنند. تركیه به صورت جدی در این مسیر و در حمایت از سنی‌ها در سراسر جهان عمل می‌كند. گویی كه این كشور مسئول حمایت از سنی‌ها است. سنی‌ها و شیعیان در كنار یكدیگر زندگی می‌كنند و نیازی به حامی ندارند.

المالكی همچنین در خصوص مشاركت در روند سیاسی عنوان داشت: چه در انتخابات پیروز شوم و چه نشوم از فعالیت‌های سیاسی و مشاركت در انتخابات دست بر نخواهم داشت.