در حالی كه یك هفته از مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جدید یمن می‌گذرد، دهها هزار تظاهركننده یمنی با برپایی تظاهراتی بازسازی ساختار ارتش و نیروهای مسلح این كشور را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از این روزنامه اماراتی الاتحاد، دهها هزار تظاهركننده یمنی با حضور در خیابان‌های صنعاء (پایتخت این كشور) و برخی دیگر از شهرهای مهم یمن بازسازی ساختار ارتش و نیروهای مسلح یمن را خواستار شدند و اعلام كردند كه نزدیكان علی عبدالله صالح، دیكتاتور سابق این كشور باید پست‌های كلیدی در نیروهای نظامی این كشور را ترك كنند.

تظاهركنندگان با سر دادن شعارهایی كناره‌گیری نزدیكان عبدالله صالح خصوصا پسر وی احمد علی صالح، فرمانده گارد ریاست‌جمهوری این كشور را خواستار شدند.

این در حالی است كه با وجود اینكه علی عبدالله صالح خود از ریاست‌جمهوری یمن كنار كشیده است، فرزند وی، برادرانش و برادرزادگان عبدالله صالح همچنان فرماندهی بخش‌های مختلف نیروهای مسلح این كشور از جمله گارد ریاست‌جمهوری، نیروهای امنیت مركزی نیروی هوایی و دستگاه امنیت ملی این كشور را در اختیار دارند.

از سوی دیگر بنا به گفته منابع محلی چند فرد ناشناس به منزل عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری جدید یمن در شهر عدن حمله كردند و با گارد محافظ منزل رئیس‌جمهوری یمن درگیر شدند. این منابع اشاره‌ای به تلفات احتمالی این درگیری نكردند اما تاكید كردند كه درگیری‌ها میان دو طرف دقایقی ادامه داشت. این در حالی است كه مقامات یمنی حمله به منزل رئیس جمهوری یمن را تكذیب كرده‌اند.

در همین حال، حزب كنگره ملی كه ریاست آن را علی عبدالله صالح بر عهده داشت، با متهم كردن حزب "الاصلاح" اعلام كرد كه این حزب به القاعده در یمن كمك می‌كند و یك مركز آموزشی این گروه را در یمن تحت حمایت خود گرفته است.

در بیانیه حزب كنگره ملی آمده است: یك پادگان نظامی در منطقه زندان در شمال صنعاء تاسیس شده كه این پادگان ظرفیت ۳۰۰ تن را دارد و افسرانی از لشگر اول زرهی یمن این افراد را آموزش می‌دهند.

از سوی دیگر منصور هادی در اولین روزهای تصدی پست ریاست جمهوری برخی از سران وابسته به رژیم سابق این كشور را از پست خود عزل و به مناطق دیگری فرستاد. رئیس‌جمهوری یمن، فرمانده سازمان نظامی جنوب این كشور را كه از طرفداران علی عبدالله صالح بوده، از سمت خود عزل و یكی از فرماندهان نظامی مناطق جنوبی این كشور را به فرماندهی این سازمان برگزید.