سازمان ملل با اشاره به كارشكنی مقام‌های لیبی درباره تحقیقات پیرامون مرگ رهبر سابق این كشور اعلام كرد، این تحقیقات با شكست مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبكه الجزیره، كمیته ویژه جنایت‌های جنگی و نقض حقوق‌ بشر در لیبی كه وابسته به سازمان ملل است، اعلام كرد كه نتوانسته است دلیل مرگ معمر قذافی، رهبر سابق لیبی و معتصم قذافی، فرزند وی را كه پس از دستگیری كشته شدند، پیدا كند.

این كمیته در بیانیه‌ای اعلام كرد: قذافی و پسرش كه در بیستم اكتبر ۲۰۱۱ به صورت جداگانه توسط انقلابیون دستگیر شدند، پس از مدت كوتاهی و به دلایل نامعلوم كشته شده‌اند.

در گزارش این كمیته آمده است: كمیته نتوانسته است كه در خصوص چگونگی و دلایل مرگ قذافی اطمینان حاصل كند و مشخص كند كه كشته شدن او به صورت غیرقانونی بوده و یا در درگیری‌ها كشته شده است.

كمیته وابسته به سازمان ملل با درخواست برای تكمیل تحقیقات خود در این گزارش آورده است: مقامات لیبیایی به كمیته اجاره نداده‌اند تا گزارش‌های پزشكی قانونی درباره این دو شخص را مطالعه كند. پزشكان كمیته نیز نمی‌توانند تنها با استفاده از عكس جسدها چگونگی قطعی مرگ‌ آنها را تشخیص دهند.

كمیته مذكور با اشاره به اینكه معمر قذافی و فرزندش هنگامی كه در اختیار انقلابیون بوده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند، آورده است: این كه جسد این دو شخص برای چند روز در معرض نمایش قرار گرفته با عرف بین‌المللی مغایرت دارد و امر ناپسندی است.

این در حالی است كه مقام‌های لیبی پیشتر اعلام كرده بودند كه مرگ قذافی و فرزندش به دلیل تبادل آتش میان انقلابیون بوده و نمی‌توان دلیل اصلی مرگ وی را مشخص كرد.

از سوی دیگر این كمیته اعلام كرد، در پنج حمله ناتو به لیبی طی آزادسازی این كشور در سال ۲۰۱۱ ،۶۰ غیر نظامی كشته و ۵۵ تن دیگر نیز زخمی شدند.

طبق این گزارش، ناتو در دو حمله پایانی خود به لیبی به زیربناهای غیر نظامی آسیب زیادی رسانده و بدون اینكه هدف نظامی را مورد اصابت قرار دهد، باعث تخریب اماكن غیرنظامی شده است.

گزارش كمیته بین‌المللی سازمان ملل همچنین مشخص می‌كند كه با وجود كشته و زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان، حملات ناتو به لیبی دقیق بوده و تمام تلاش برای آسیب ندیدن غیرنظامیان در آن به كار گرفته شده بود.