رسانه‌های آمریكایی گزارش دادند: بازرسان ارتش آمریكا كه نسبت به حادثه قرآن سوزی طی چند روز گذشته در افغانستان تحقیقات انجام دادند در نهایت مشخص كردند كه پنج سرباز در این حادثه كه به گفته آنها تصادفی بوده، دست داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، روزنامه آمریكایی واشنگتن پست گزارش داد: چند روز پس از اینكه سربازان آمریكایی دریافتند كه قرآن‌ها در زندانی در پایگاه هوایی بگرام حاوی پیام‌های رد و بدل شده میان زندانیان است، این قرآن‌ها را از این زندان خارج ساخته و پس از آن سوزاندن قرآن‌ها و دیگر اشیاء مذهبی اتفاق افتاده است.

برطبق این تحقیقات كه به دستور ژنرال جان آلن، فرمانده نیروهای ایساف در افغانستان انجام شد این قرآن‌ها سپس در یك دفتر مخصوص امانات قرار داده شدند. اما چند تن از سربازان آنها را به عنوان اشیاء دور ریختنی اشتباه گرفته و به محل زباله‌ها در این پایگاه منتقل كردند.

چند تن از سربازهای افغان فهمیدند كه كتاب‌های در حال سوختن قرآن است، كشف این موضوع در چند روز گذشته تنش‌های زیادی را میان سربازان ارتش افغانستان و آمریكا و همین طور اعتراض‌ها و خشونت‌های گسترده كه مرگ ۳۰ افغان را در پی داشت، باعث شد.

این روزنامه آمریكایی به نقل از یك مقام كه نام وی را فاش نساخت، مدعی شد: آنچه كه سربازان آمریكایی انجام دادند بی ملاحظه بوده اما هیچ سوء نیتی پشت آن نبوده است.

مقامات ارتش آمریكا اعلام كردند كه این پنج سرباز توبیخ خواهند شد اما بعید است كه نام آنها به طور علنی فاش شود و یا مجازات آنها با جدیت آن چیزی باشد كه افغان‌ها تقاضا كرده‌اند.

جان كوبیس، فرستاده ارشد سازمان ملل به افغانستان نیز از نیروهای نظامی بین‌المللی در افغانستان خواست تا علیه كسانی كه قرآن‌ها را در پایگاه بگرام در افغانستان سوزاندند برخورد انضباطی انجام دهد.